Vztahy s ČR má Kreml za zkalené, Praha nevidí ruskou vůli jednat

foto Ruská vlajka na střeše prezidentského paláce v moskevském Kremlu.

Moskva/Praha - Na pozadí skandálu s obviněním ruského novináře Ivana Safronova z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou označil mluvčí Kremlu nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým vedením se podle něj v nejbližší době neplánují. Český premiér Andrej Babiš k tomu řekl, že ČR má zájem o normální vztahy s Ruskem, a proto velmi zodpovědně přistupuje ke vzájemným konzultacím. Přál by si přitom, aby výsledkem bylo i česko-ruské setkání na vysoké úrovni. Ministerstvo zahraničí uvedlo, že problémy konzultacemi chtělo řešit, ale na ruské straně není vůle k jejich zahájení.

Fotogalerie

"Vztahy s Českem byly v poslední době zkaleny známými události, jistými nepřátelskými kroky, podniknutými na úrovni městských a ústředních orgánů. Nepochybně to všeobecně poznamenalo naše bilaterální vztahy," řekl novinářům mluvčí prezidenta Vladimira Putina v odpovědi na dotaz, jak by charakterizoval vztahy s Českem s ohledem na špionážní skandály z poslední doby. Jak známo, česko-ruské vztahy poznamenal i spor o odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva Prahou 6 či vyhoštění dvou ruských diplomatů, zapletených do kauzy okolo údajné hrozby otravy pražských politiků ricinem. Na vyhoštění Moskva zareagovala recipročně.  

Případ Safronov se v ruských médiích stal tématem dne, ale Peskov vybídl neplést si reakci vlivných médií s reakcí společnosti. Případ podle mluvčího nelze hodnotit na základě emocí, jak nyní činí desítky komentářů na Safronovovu obranu; rozhodnout o vině podle něj může jen soud.  

Na Safronova, považovaného v problematice vojenství a vesmíru za jednoho z nejlepších novinářů v Rusku, uvalil moskevský soud v úterý dvouměsíční vazbu. Poslední měsíce působil jako poradce ředitele ruské vesmírné agentury Roskosmos. Podle jednoho z obhájců, Jevgenije Smirnova, jej tajná služba FSB podezírá, že od roku 2012 spolupracoval s českou rozvědkou. Vyšetřovatelé FSB věří, že české služby jednají ve jménu USA, řekl Smirnov. FSB zahájila trestní stíhání novináře na základě podezření z velezrady. Za to hrozí v Rusku až 20 let vězení.

"Vyšetřování nijak neprokázalo podezření vůči Ivanovi (Safronovovi). Tím se tento případ liší od podobných kauz. Neexistují žádné důkazy, nic, co by mohlo nějak prokázat odůvodněnost podezření," řekl další obhájce Ivan Pavlov rozhlasové stanici Echo Moskvy.

O Safronovově nevině jsou přesvědčeni nejen obhájci, ale i bývalí, kolegové z předních deníků Kommersant a Vedomosti. Ještě v úterý se v Moskvě a v Petrohradu konaly demonstrace na Safronovovu podporu. Dnes už na internetu kolovala ruskými novináři iniciovaná petice, která požaduje, aby byl případ odtajněn a obvinění zveřejněna. "Pokud se tak nestane, jde o podvod. Důkazy zůstávají utajené, když se jedná o podvod," zdůrazňuje text, pod nějž připojilo podpisy už kolem 7500 lidí.

Podobně Svaz ruských novinářů vyzval FSB, aby sdělila informaci o souvislosti zadržení Safronova s jeho profesionální novinářskou činností.

Ochránce lidských práv Pavel Čižov varoval, že vyznat se v případu bude kvůli utajení krajně obtížné. "Vše bude horší, než v případu Ivana Golunova (novináře obviněné z přechovávání a šíření drog, které mu podstrčili policisté). Iniciátoři kauzy si zjevně uvědomují reakci společnosti, ale není jasné, zda jde o politický případ, související s novinařinou, anebo o něco jiného," uvedl v listu Vedomosti.

"Co do česko-ruských vztahů, těm to rozhodně dále neprospěje, ale zároveň věřím, že tam už není takříkajíc mnoho co zkazit," uvedl na dotaz ČTK o dopadech případu analytik Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Pavel Havlíček. Upozornil na to, že obvinění ze špionáže Rusko v minulosti zneužívalo proti kritikům režimu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

-4°C

Dnes je sobota 16. ledna 2021

Očekáváme v 3:00 -4°C

Celá předpověď