Nálety v Sýrii si vyžádaly nejméně 43 mrtvých, tvrdí aktivisté

foto Ilustrační foto - Na snímku z 12. června 2016 prohledávají lidé trosky budovy po leteckém útoku na syrský Idlib. Snímek poskytla záchranářská skupina známá jako Bílé přilby.

Damašek - Nejméně 43 lidí přišlo o život při náletech v severozápadní syrské provincii Idlib. S odvoláním na exilovou Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR) to uvedla agentura AFP. Ta rovněž tvrdí, že nálety mají na svědomí ruská a syrská letadla. Ruské ministerstvo obrany tvrzení syrského exilu odmítlo a sdělilo, že žádný útok v Idlibu neprovedlo.

Při ruských náletech byl zasažen trh se zeleninou a dalšími potravinami ve městě Maarat Numán, uvedl dnes ráno šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán. Zahynulo nejméně 37 lidí. Dalších šest civilistů přišlo o život při syrských úderech na město Sarákib. Při obou útocích navíc nejméně sto lidí utrpělo zranění.

SOHR sleduje situaci v Sýrii z Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory.

"Vyjádření anonymních představitelů organizace Bílé přilby, kterou financuje Spojené království a Spojené státy, o takzvaných ruských náletech na trh v Maarat Numán (v provincii Idlib) jsou nepravdivá," uvedlo dnes odpoledne v prohlášení ruské ministerstvo obrany.

Bílé přilby je organizace dobrovolných záchranářů, kteří působí v povstalci ovládaných oblastech.

Syrská válka trvá od roku 2011 a od zapojení Ruska v roce 2015 se Damašku podařilo většinu území získat zpět. Rusko je spolu s Íránem hlavním spojencem syrské vlády. Idlib leží na hranici s Tureckem a je poslední provincií, kterou syrský režim ještě nemá pod kontrolou.

Hlavní slovo má v Idlibu radikální skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS), kterou mimo jiné tvoří někdejší členové fronty An-Nusra. Ta se v roce 2016 sice přejmenovala, ale některá média či vlády tyto radikály stále označují podle původního názvu skupiny. Kromě HTS v Idlibu působí i povstalecké bojůvky, které se tam stáhly z jiných částí Sýrie.

Od konce dubna si boje na severozápadě Sýrie spolu s leteckými údery syrských a ruských letadel podle SOHR vyžádaly na 682 lidských životů. Při povstaleckých útocích v režimem držených oblastech za stejnou dobu zahynulo 53 civilistů, uvedla SOHR.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je čtvrtek 23. ledna 2020

Očekáváme v 7:00 2°C

Celá předpověď