Ruské lyžařky ukončily dlouholetou nadvládu Norek ve štafetě na SP

foto Ruský běžec na lyžích Alexandr Bolšunov ve štafetě SP v Lillehammeru.

Lillehammer (Norsko) - Ruské lyžařky vyhrály štafetu Světového poháru v Lillehammeru a ukončily vítěznou sérii Norska, které utrpělo první porážku od roku 2009. Domácí favoritky se musely spokojit až s třetí příčkou, protože v těsném finiši je předčily ještě Švédky. Čtveřice českých reprezentantek Tereza Beranová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová doběhla se ztrátou čtyř a půl minuty na čtrnácté příčce.

Štafetu mužů vyhráli Norové před Rusy, když Johannes Hösflot Klaebo porazil ve finiši o dvě desetiny sekundy Sergeje Usťugova z druhého ruského výběru. Češi nestartovali.

Norky nevyhrály pohárovou štafetu naposledy v únoru 2011 v Rybinsku, kde nestartovaly. Poslední porážku na trati utrpěly v listopadu 2009, kdy v Beitostölenu obsadily druhé místo za Švédkami.

O triumfu Ruska rozhodla nástupem v závěru Veronika Stěpanovová. Švédka Moa Olssonová poté těsně porazila norskou finišmanku Helen Marii Fossesholmovou. Obě ztratily na první místo sekundu.

Češky nabraly rozhodující manko v prvním úseku Beranové. "Tereze v jeden moment úplně došly síly. Sama neví, co se stalo. Myslím, že tempo nepřepálila. Už v pátek ale neměla dobrý pocit ze sprintu, takže to asi nebyl její víkend," uvedl v tiskové zprávě trenér Jan Franc.

"Od druhého úseku už všechny holky předvedly svůj standardní výkon. Doufal jsem, že bychom si mohli připsat lepší výsledek, ale holky bojovaly a každý den není posvícení," přidal.

S Klaebem tvořili vítěznou sestavu Erik Valnes, Emil Iversen a Simen Hegstad Krüger, který v sobotu v norském středisku ovládl závod na 15 km volnou technikou. Ruský tým II běžel ve složení Alexandr Terentěv, Ilja Semikov, Arťom Malcev a Usťugov.

Třetí doběhlo se ztrátou 1,2 sekundy další norské kvarteto následované prvním ruským výběrem s hvězdou Alexandrem Bolšunovem. Další štafety už měly výraznou ztrátu, pátá Itálie zaostala za vítězi o 55 sekund.

Závody SP v běhu na lyžích v Lillehammeru - štafety:

Muži (4x7,5 km): 1. Norsko I (Valnes, Iversen, Krüger, Klaebo) 1:14:58,7, 2. Rusko II (Terentěv, Semikov, Malcev, Usťugov) -0,2, 3. Norsko II (Golberg, Nyenget, Holund, Amundsen) -1,2, 4. Rusko I -1,4, 5. Itálie -55,3, 6. Švédsko I -58,4.

Ženy (4x5 km): 1. Rusko I (Stupaková, Něprjajevová, Sorinová, Stěpanovová) 54:40,6, 2. Švédsko I (Ribomová, Karlssonová, Anderssonová, Olssonová) -1,1, 3. Norsko I (T. U. Wengová, H. Wengová, Johaugová, Fossesholmová) -1,2, 4. USA I, 5. Finsko I oba -22,5, 6. Norsko II -25,3, ...14. ČR (Beranová, Nováková, Janatová, Hynčicová) -4:31,4.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 1. července 2022

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď