Ruská volební komise sečetla 100 procent hlasů, výsledky oznámí v pátek

foto Ilustrační foto - Muž odevzdává svůj hlas v Petrohradě 17. září 2021 během parlamentních voleb v Rusku.

Moskva - Podle předběžných dat získala vládní strana Jednotné Rusko, spojená s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, ve volbách do Státní dumy 324 křesel, a bude tak mít ústavní většinu, oznámila dnes podle agentury Interfax ústřední volební komise. Volební orgán dříve uvedl, že již zpracoval 100 procent hlasovacích lístků, ale že konečné výsledky oficiálně vyhlásí v pátek. Hlasování předcházely v Rusku měsíce represí úřadů vůči opozici, která zároveň kritizuje samotný průběh voleb a upozorňuje na volební podvody.

Vládní strana Jednotné Rusko získala ve volbách z minulého týdne 49,82 procenta hlasů v případě stranických kandidátek, což jí podle předběžných propočtů přinese 126 křesel, píše agentura Interfax. V jednomandátových obvodech získá s velkou pravděpodobností dalších 198 mandátů. Ve 450členné dolní komoře parlamentu tedy bude mít dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy.

Na druhém místě jsou komunisté, kteří obdrželi 18,93 procenta hlasů v případě stranických kandidátek, a dohromady obsadí 57 křesel. Spravedlivé Rusko získá 27 poslaneckých mandátů, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského obsadí 21 křesel a loni založená strana Noví lidé 13 křesel. Poslední tři jmenované strany se podle agentury AFP dají z velké části považovat za spojence Kremlu. Po jednom křesle obsadí další tři strany - Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Kromě toho uspělo pět nezávislých kandidátů.

Při volbách došlo k řadě obvyklých nesrovnalostí, nicméně nejpodezřelejší pro pozorovatele a opozici je relativně nové distanční elektronické hlasování, které bylo v případě voleb do Státní dumy použito poprvé, píše dnes ruská služba BBC na svém webu. Ačkoliv se podle tohoto serveru očekávalo rychlé zveřejnění výsledků, v případě Moskvy je úřady odkládaly a oznámily až následující den. V ruské metropoli mívá vládní strana tradičně nízkou podporu.

Ještě předtím byly známy výsledky z volebních místností a v několika moskevských obvodech vedli opoziční kandidáti. Po zveřejnění úplných výsledků, včetně elektronického hlasování, ale žádný z opozičníků v Moskvě nezvítězil, píše ruský servis BBC, podle nějž se elektronicky hlasovalo ještě v další šesti regionech, ovšem používal se jiný systém sčítání hlasů a nedošlo tam ke zpoždění ani k nečekaným výsledkům. Ruské úřady tvrdí, že nový elektronický systém je transparentní a bezpečný.

Hlasování provázely četné zprávy o porušování pravidel, včetně falšování hlasů, upozornila agentura AP. Některá videa na sociálních sítích podle ní ukazovala, jak se lidé snaží vhazovat do volebních uren množství hlasovacích lístků. Předsedkyně ústřední volební komise Ella Pamfilovová nicméně podle agentury Reuters uvedla, že volby byly výjimečně transparentní. Komise anulovala 25.830 volebních lístků v 35 regionech, uvedla. Ruskému prezidentovi šéfka komise sdělila, že prověří všechny stížnosti před tím, než v tento pátek vyhlásí konečné výsledky.

Úřady před volbami prakticky zajistily, že nejznámější a nejhlasitější kritici Kremlu nekandidovali, a zároveň vystupňovaly tlak na nezávislá média či obránce lidských práv, uvedla už dříve AP.

Rusové volili poslance od pátku do neděle a volební účast činila 51,58 procenta. Obyvatelé řady ruských regionů vybírali souběžně s novým složením dolní komory parlamentu také nové oblastní sněmy a gubernátory. Volby do ruské dolní komory parlamentu jsou smíšené - polovina mandátů v dumě je rozdělena podle stranických kandidátních listin a dalších 225 poslaneckých míst je obsazeno většinovou volbou v jednomandátových okruzích.

Podle datových expertů byly hlasy v ruských volbách masivně falšovány

Ruští datoví experti odhadují, že prokremelské straně Jednotné Rusko byly při volbách do Státní dumy z minulého týdne připočteny miliony falešných hlasů, uvádí internetový list The Moscow Times. Známý kritik Kremlu Alexej Navalnyj označil volby za ukradené.

Fyzik Sergej Špilkin, který je znám analýzami volebních dat zaměřenými na podvody, odhadl, že Jednotnému Rusku odevzdalo ve skutečnosti hlas pouze 31 až 33 procent voličů, a ne téměř polovina, jak tvrdí ústřední volební komise. Skutečná volební účast podle něj byla pravděpodobně 38 procent, tady citelně nižší, než uváděných 52 procent. To by znamenalo, že asi 14 milionů hlasů pro Jednotné Rusko bylo nepravých.

Špilkin své závěry opírá o analýzu dat z 97.000 volebních místností, v nichž se snaží najít anomálie, které mohou naznačovat falšování. Pokud některé okrsky hlásily rekordně vysokou účast a podporu pro Jednotné Rusko, může to znamenat, že právě tam bylo do uren vloženo množství nepravých lístků. Špilkin vychází z přesvědčení, že k falšování nedocházelo všude. Díky "čestným volebním místnostem" mohl odhalit takzvané jádro, tedy skutečnou úroveň podpory vládní straně a míru volební účasti.

K podobným závěrům došli také další statistici. Biolog a datový odborník Alexej Kuprijanov se domnívá, že Jednotnému Rusku při volbách projevilo důvěru okolo 30 procent voličů. "Falšování v letošním roce dosáhlo strašlivých rozměrů," napsal na facebooku.

Další odborník na analýzu dat, Boris Ovčinnikov sdělil, že Špilkinův odhad míry falšování by měl být vnímán jako ten nejstřízlivější. "Hlubší analýzy by mohly vést k odhadu vyšší míry falšování," sdělil.

Proti oficiálním výsledkům se vymezil také vězněný opoziční politik Alexej Navalnyj. Ten se domnívá, že jeho kampaň, v jejímž rámci radil voličům, komu z opozičních kandidátů mají svěřit svůj hlas, byla "technicky úspěšná", její faktický úspěch ale znemožnilo falšování hlasů.

"Náš výsledek byl ukraden, přepsán tím nejprimitivnějším způsobem," napsal Navalného tým na instagramu. Jeho příznivci by se prý neměli nechat výsledkem letošních voleb odradit. "Máme jen jednu zemi (...) a boj za ni není sprint, ale dlouhý a těžký maraton," vzkázal z vězení aktivista.

Nevládní organizace Golos, která se zabývá monitoringem voleb, odhadla, že z ohlášených hlasů byla asi třetina falešná.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je sobota 16. října 2021

Očekáváme v 19:00 9°C

Celá předpověď