Ruská stíhačka podle USA ohrozila americký vojenský letoun

foto Ruský stíhací letoun Su-30 na vojenské základně v syrském Hemeimeemu.

Washington/Moskva - Ruská stíhačka se v mezinárodním prostoru nad Černým mořem nebezpečně přiblížila k americkému vojenskému letounu. Tvrdí to podle televize CNN Pentagon. Moskva v prohlášení citovaném agenturou TASS manévr neoznačuje za nebezpečný a uvádí, že ruský pilot provedl v sobotu nad Černým mořem vizuální identifikaci amerického stroje.

"Americký letoun operoval v mezinárodním vzdušném prostoru nad Černým mořem a neučinil nic, co by mohlo vyprovokovat takovéto ruské chování," uvedla mluvčí Pentagonu Michelle Baldanzaová. Upřesnila, že ruská stíhačka Su-30 zkřížila dráhu námořnímu hlídkovému letounu Boeing P-8 Poseidon a že během tohoto manévru využila přídavného spalování motoru, což způsobilo turbulence a vynutilo si změnu kurzu amerického stroje.

Podle Baldanzaové se stíhačka přiblížila k americkému letadlu až na zhruba 15 metrů a celkový kontakt trval 24 minut. Mluvčí dodala, že americký stroj měl po celou dobu zapnutý letový odpovídač, který vysílá identifikační údaje o letounu.

Podobné incidenty nejsou výjimečné; mezi USA a Ruskem byl podle CNN naposledy hlášen letos v červnu, kdy se nad mezinárodními vodami Baltu střetly americký výzvědný letoun RC-135 a ruská stíhačka Su-27. Tehdy se Moskva s Washingtonem vzájemně obviňovaly z provokativního manévrování.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 18. října 2018

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď