Ruská ponorka vyzkoušela mezikontinentální rakety: čtyři najednou

foto Ilustrační foto - Ruská jaderná ponorka Jurij Dolgorukij

Moskva - Ruská jaderná ponorka Jurij Dolgorukij dnes úspěšně vyzkoušela v Bílém moři odpálení mezikontinentálních raket Bulava v salvě, tedy čtyř střel najednou. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na komuniké Severní flotily, k níž ponorka patří.

Zmíněné čtyři rakety, které ponorka vypálila ponořená pod hladinu moře, "úspěšně zasáhly určené cíle na kamčatském polygonu Kura" na ruském Dálném východě, tedy na opačném konci země. Dnešní zkouška podle flotily potvrdila spolehlivost jak ponorky a její posádky, tak raket.

Ponorka Jurij Dolgorukij odpalovala rakety z Barentsova moře v červnu 2017, v září 2016 experimentálně střílela salvou, když provedla zkušební odpal dvou raket najednou: jedna z nich zasáhla cíl, druhá selhala.

Bulava je raketou na tuhé palivo s doletem až 9300 kilometrů. Podle dostupných zpráv může současná verze nést šest jaderných hlavic, výhledově to však má být až deset. Síla každé hlavice může být podle některých zdrojů až desetinásobná ve srovnání s atomovou bombou, která zničila Hirošimu.

Ponorka Jurij Dolgorukij a další dvě podmořská plavidla patří k prvním v sérii strojů třídy Borej, které tyto zbraně ponesou. Rusko v současné době staví dalších pět takových ponorek, kterými chce postupně nahradit starší plavidla ještě sovětské výroby.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 3:00 10°C

Celá předpověď