Ruská policie zrušila spontánní pomníček vědci Kolkerovi

foto Ruští policisté - ilustrační foto.

Moskva - Ruská policie zničila v akademickém městečku v Novosibirsku spontánně vytvořený pomníček věnovaný místnímu vědci Dmitriji Kolkerovi (54), který o víkendu zemřel ve vyšetřovací vazbě v Moskvě. Stalo se tak tři dny poté, co Kolkera agenti tajné služby odvlekli z nemocnice v Novosibirsku, kde byl vědec hospitalizován v posledním stadiu rakoviny. Oznámila to dnes server Meduza s odvoláním na místní novináře.

Tajná služba FSB, nástupkyně obávané sovětské tajné policie KGB, Kolkera zadržela kvůli podezření z vlastizrady a ze spolupráce s čínskými tajnými službami. Podle Kolkerových potomků ale vědcovy přednášky v Číně sama FSB předem zkontrolovala a schválila a během čínské cesty jej provázel pracovník FSB. Vyšetřovatelé FSB se podle serveru Meduza dříve marně snažili přimět Kolkera, aby vypovídal proti řediteli a vědeckému vedoucímu ústavu laserové fyziky, obviněným ze zneužitím pravomocí.

Pomníček Kolkerovi vznikl v neděli u sochy akademika Valentina Kopťuga. Kromě květin obyvatelé akademického městečka na místo položili i fotografie pětasedmdesátiletého sibiřského vědce Anatolije Maslova, kterého - stejně jako Kolkera - obvinili z vlastizrady a odeslali do moskevské vazební věznice Lefortovo. Místní obyvatelé požadovali Maslovovo propuštění na svobodu.

Večer policisté pomníček rozebrali a na místě zanechali stráž.

Fyzik a matematik Kolker byl vedoucím Laboratoře kvantových optických technologií na Novosibirské státní univerzitě. Byl expertem na laserové technologie a držitelem řady patentů.

Agentura TASS v sobotu informovala, že FSB na Sibiři zadržela Anatolije Maslova, což je další vědec, kterého rovněž podezírá z vlastizrady. I on byl převezen do Moskvy, podezřelý je podle zdroje blízkého vyšetřování z poskytování dat, která jsou státním tajemstvím.

Loni ve vazební věznici zemřel osmasedmdesátiletý fyzik Viktor Kudrjavcev, kterého ruská tajná služba obvinila ze špionáže. Vědcovo zdraví podle obhájce podlomil více než roční pobyt ve vazbě.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 30. září 2022

Očekáváme v 17:00 12°C

Celá předpověď