Pokračuje ofenziva Ruska na Slovjansk, střely zasáhly centrum Kramatorsku

foto Ukrajinští požárníci hasí vrak auta v obytné čtvrti v Kramatorsku, který zasáhly ruské rakety, 7. července 2022.

Kyjev - Rusko se snaží plně pod kontrolu dostat ukrajinskou Luhanskou oblast, zatímco v sousední Doněcké oblasti pokračuje v útočných operacích ve směru na Slovjansk. Uvedl to dnes ukrajinský generální štáb. Ve středu podél frontové linie v Doněcké oblasti pokračovaly tvrdé boje, ale ruské jednotky postoupily jenom na několika místech, oznámilo dnes britské ministerstvo obrany. Ruské ministerstvo obrany podle ruskojazyčného serveru BBC následně oznámilo operační pauzu pro jednotky, které se podílely na bojových úkolech. Oděskou oblast brzy ráno zasáhly rakety, útoky vedly na Hadí ostrov a zemědělské budovy.

Ruští vojáci ve směru na Slovjansk, který se nachází jen několik kilometrů od bojové linie, ostřelovali dělostřelectvem a salvovými raketomety několik obcí, uvádí ukrajinský generální štáb. Dělostřelecké ostřelování a letecký útok ukrajinské armádní vedení zaznamenalo i ve směru na Bachmut, raketové útoky hlásilo i několik menších měst a vesnic v okolí Kramatorsku.

Ruskojazyčný server BBC poznamenal, že odborníci z amerického Institutu pro výzkum války (ISW) v poslední analýze uvádějí, že poprvé za 133 dní války nejsou informace o výraznějším postupu ruských sil. Experti dříve uvedli, že ruské vedení pravděpodobně po dobytí Lysyčansku a dosažení hranic Luhanské oblasti stanovilo podmínky pro operační pauzu.

Britská vojenská rozvědka dnes rovněž uvedla, že se ruské jednotky po velkých územních ziscích z minulého týdne pravděpodobně přeskupují. Ruské ministerstvo obrany následně operační pauzu oficiálně potvrdilo, píše BBC. Jednotky, které se podílely na "bojových úkolech" se nyní starají o to, aby zvýšily svou bojeschopnost. "Vojáci mají možnost odpočinku, dostat dopisy a zásilky z domova," napsala agentura TASS s odkazem na ministerstvo.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu na začátku tohoto týdne prezidentovi Vladimiru Putinovi oznámil, že ruské síly "plně osvobodily" ukrajinskou Luhanskou oblast, tedy nad ní převzaly kontrolu. Ruský státník následně uvedl, že by si tyto jednotky měly odpočinout.

Oděskou oblast na jihu Ukrajiny dnes za úsvitu zasáhly dvě rakety, zničeny byly dvě zemědělské budovy, uvedl podle agentury Unian mluvčí oblastní správy Serhij Bratčuk. "Zničeno bylo 35 tun obilí," dodal. Další útok zničil molo na Hadím ostrově v Černém moři, který mají po ruské okupaci v rukou opět Ukrajinci.

Na ostrůvku, který se stal na začátku války symbolem ukrajinského odporu vůči Rusku, dnes podle BBC kyjevské síly opět vztyčily ukrajinskou vlajku. Ruské ministerstvo obrany ale následně uvedlo, že mise vztyčit vlajku nebyla úspěšná, protože jeho síly na ostrov zaútočily střelou a část ukrajinské posádky na ostrově po pořízení fotografie s vlajkou "zničily", píše agentura TASS. Informace z bojiště ale nelze nezávisle ověřit.

Ukrajinské úřady hlásí po ruských úderech oběti v Kramatorsku či Charkově

Centrum ukrajinského Kramatorsku dnes zasáhly ruské střely, při útoku zahynul jeden člověk a dalších šest je zraněných. S odvoláním na gubernátora Doněcké oblasti Pavla Kyrylenka o tom informoval ruskojazyčný server BBC. Podle gubernátora může bilance ještě vzrůst. Ostřelování ze strany ruských invazních sil večer ohlásily také úřady v Charkově - zástupce náčelníka oblastní policie Serhij Bolvinov informoval o třech mrtvých a pěti raněných, píše BBC.

"Podle předběžných údajů bylo naše město ostřelováno z raketometů Uragan," sdělil Bolvinov s odkazem na druhé největší ukrajinské město, které se nachází na severovýchodě země.

Kyrylenko mezitím podle agentury Ukrinform prohlásil, že nepřátelské síly nepřetržitě ostřelují město Avdijivka. Informoval o jednom mrtvém a dvou zraněných. Dodal, že počet obětí však může být vyšší. Ruské invazní jednotky obvinil, že opět zasáhly civilní infrastrukturu, například nemocnici, obytné oblasti nebo místní koksovnu.

Ostřelování čelí rovněž město Slovjansk v Doněcké oblasti. Jeho starosta Vadym Ljach hlásí oběti, nicméně detaily zatím neupřesnil, píše agentura Reuters.

Exploze po dopadu střely v Kramatorsku po sobě podle agentury AFP zanechala velký kráter na dvoře mezi hotelem a obytnými budovami. Vzdušný úder poničil celkem šest budov. Kyrylenko následně vyzval obyvatele města k evakuaci. "Musíte si zachránit život," napsal na telegramu.

Moskva dlouhodobě popírá, že by cílila na civilisty.

Kramatorsk je jedno z největších měst v ukrajinské Doněcké oblasti, které mají síly Kyjeva stále pod kontrolou. Je tak jedním z dalších možných cílů ruské ofenzivy poté, co jednotky Moskvy dobyly nedaleká města v Luhanské oblasti Severodoněck a Lysyčansk.

Město bylo cílem většího útoku na začátku dubna, kdy tamní vlakové nádraží zasáhly ruské rakety. Zahynulo 57 lidí, kteří se připravovali na evakuaci.

Kyjev vyšetřuje přes 21.000 obvinění z válečných zločinů

Ukrajinská prokuratura vyšetřuje více než 21.000 obvinění z válečných zločinů a zločinů agrese spáchaných Ruskem od začátku invaze. Podle zpravodajského serveru BBC News to uvedla ukrajinská generální prokurátorka Iryna Venediktovová.

Generální prokuratura podle Venediktovové dostává denně oznámení o 200 až 300 válečných zločinech. Prokurátorka připustila, že mnoho soudních řízení se bude muset konat v nepřítomnosti obviněných, zdůraznila ale, že stíhání těchto zločinů je otázkou spravedlnosti.

"Je velmi důležité, aby ruští vojáci, kteří se rozhodli zabíjet, mučit a znásilňovat civilisty, pochopili, že je jen otázkou času, kdy všichni stanou před soudem," prohlásila Venediktovová. Rusko veškerá obvinění z válečných zločinů odmítá.

Generální prokurátorka uvedla, že její tým je přítomen v regionech po celé Ukrajině, ale nemůže řádně a efektivně vyšetřit všechny případy kvůli nedostatečnému přístupu k některým lidem a oblastem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 19. srpna 2022

Očekáváme v 9:00 25°C

Celá předpověď