Ruská energetická společnost přeruší od půlnoci dodávky elektřiny do Finska

foto Elektrické vedení, přenosová soustava - ilustrační foto.

Helsinky/Moskva - Ruská energetická společnost Inter RAO od soboty 01:00 místního času (dnešní půlnoci SELČ) přestane dodávat do Finska elektřinu, uvedla podle Reuters finská rozvodná firma Fingrid. Dodala, že problémy s nedostatkem elektřiny kvůli tomuto kroku nehrozí, poněvadž objem elektřiny dodávané z Ruska tvoří asi deset procent finské spotřeby. Důvodem pro pozastavení dodávek je problém s platbami, citovala Fingrid vyjádření Inter RAO.

"Hrozba nedostatku elektřiny ve Finsku není. Výpadky v dodávkách mohou být kompenzovány větším dovozem elektřiny ze Švédska a částečně také zvýšením domácí produkce," citovala agentura Reuters finskou rozvodnou společnost.

Fingrid upřesnila, že pouze zajišťuje transfer elektřiny z Ruska do Finska a že zaplatit za nakoupenou energii měla evropská burza Nord Pool, která tak ale od 6. května neučinila.

Ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov dnes zároveň podle agentury TASS označil za novinářskou kachnu zprávu, že se Rusko chystá přerušit do Finska dodávky plynu. Finský list Iltalehti podle agentury Reuters ve čtvrtek napsal, že mnozí finští politici byli varováni, že přerušení dovozu plynu hrozí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je středa 29. března 2023

Očekáváme v 9:00 6°C

Celá předpověď