Ruská diplomacie si stěžuje na ČR ohledně vzájemných konzultací

foto Ruská vlajka - ilustrační foto.

Moskva/Praha - Ruské ministerstvo zahraničí si dnes pozvalo českého velvyslance v Moskvě a první náměstek ministra zahraničí Vladimir Titov velvyslanci Vítězslavu Pivoňkovi tlumočil údiv nad tím, že česká strana podle jeho slov zdržuje uskutečnění konzultací o problémech ve dvoustranných vztazích. Vytkl mu také "pokračující destruktivní kroky českých úřadů". Informovala o tom agentura TASS. Ministerstvo zahraničí v Praze reagovalo, že se s ruskou stranou zahájením konzultací zabývá.

Česká diplomacie navrhovala jako první krok telefonát ministrů zahraničí, kde by byl vymezen formát a obsah konzultací, které by následně vedli náměstci obou ministerstev. Mluvčí pražského úřadu Zuzana Štíchová ČTK informovala, že tento návrh ruská strana odmítla a její protinávrh je pro Česko problematický. O tom se dnes podle Štíchové jednalo i na ruském ministerstvu v Moskvě.

Česká diplomacie dříve ohlásila, že konzultace navrhla Moskvě na počátku května podle vzájemné smlouvy o prátelských vztazích a spolupráci z roku 1993. Mluvčí ruské diplomacie zhruba před deseti dny uvedla, že Praha dosud neodpověděla na ruský návrh ohledně termínu konzultací.

Další kroky ve vztazích s Českem ruská strana podnikne v závislosti na reakci Prahy, uvedlo dnes ruské ministerstvo podle TASS. Náměstek Titov upozornil, že ovzduší v bilaterálních vztazích se v poslední době značně zhoršilo a nahromadilo se mnoho problémů, "a to nikoliv ruskou vinou". Ruská strana je připravena na dialog na toto téma, ale "pokračující destruktivní kroky českých úřadů vyvolávají vážné pochyby o jejich přání zlepšit situaci", dodalo ruské ministerstvo zahraničí.

Prohlášení ruských představitelů, která znevažují české ústavní činitele a volené zástupce, nepřispívají k vytvoření atmosféry pro věcná jednání, uvedlo české ministerstvo zahraničí před měsícem v reakci na výroky šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova. Ten v médiích prohlásil, že bude nutné obnovit pomník sovětského maršála Ivana Koněva v Praze 6. Jako "dětinské" odmítl české vysvětlování, že o odstranění sochy se rozhodlo na místní úrovni. Pomník je jedním ze sporných témat ve dvoustranných vztazích, Praha naopak Moskvě dlouhodobě vytýká nedostatečnou aktivitu při péči o pomníky československých legionářů. Ty se dosud nepodařilo obnovit, resp. zřídit na místech významných bojů, jako je Samara či Lipjagy.

České ministerstvo zahraničí počátkem dubna uvedlo, že odstranění Koněvovy sochy z náměstí Interbrigády v Praze 6 neporušuje žádnou z česko-ruských smluv. "Je-li zájem ruské strany na konstruktivním jednání skutečný, tón i obsah jejích vystoupení by tomu měly odpovídat," uvedl v reakci na Lavrovovy výroky tiskový odbor resortu. "Navzdory současné situaci i nadále máme zájem na obnovení standardních bilaterálních vztahů s Ruskou federací," dodalo ministerstvo ve vyjádření, poskytnutém ČTK v polovině května. Již dříve za nepřípustné označilo ruské snahy trestně stíhat pražské politiky za odstranění Koněvovy sochy.

Sochu podle ministra obrany Lubomíra Metnara nelze Moskvě předat, protože je majetkem Prahy 6 a nespadá do kategorie válečných hrobů. Metnar minulý měsíc v dopise svému ruskému protějškovi také upozornil, že ČR si váží vojáků Rudé armády, kteří padli při osvobozování Československa na konci druhé světové války, a pečlivě se stará o jejich hroby. Ministerstvo koordinuje péči o téměř čtyři tisíce jednotlivých i hromadných ruských válečných hrobů a přispívá každoročně na jejich údržbu a rekonstrukci.

Ruské protesty nedávno vyvolalo i zřízení památníku v pražských Řeporyjích protisovětským vlasovcům, kteří se na konci druhé světové války podíleli na osvobození Prahy. Nevoli vzbudilo také rozhodnutí pražského magistrátu pojmenovat náměstí, kde sídlí ruská ambasáda, po zavražděném ruském opozičním politikovi Borisi Němcovovi.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 6. července 2020

Očekáváme v 7:00 21°C

Celá předpověď