Ruská centrální banka snížila úrokovou sazbu na rekordní minimum

foto Rubl, bankovka, měna, ruské peníze. Ilustrační foto.

Moskva - Ruská centrální banka dnes snížila svou klíčovou úrokovou sazbu o jeden procentní bod na rekordní minimum 4,5 procenta. Snaží se tak podpořit domácí ekonomiku, která se potýká s negativními dopady šíření koronaviru.

Centrální banka rovněž uvedla, že zváží potřebu dalšího snižování úroků. Nadále předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Ruska se v letošním roce sníží o čtyři až šest procent a v roce 2021 začne znovu růst. Další zasedání banky, na kterém se bude rozhodovat o nastavení úrokových sazeb, se uskuteční 24. července. Ministerstvo hospodářství očekává, že tamní hospodářství letos klesne o 4,8 procenta.

"Pokles poptávky ve druhém čtvrtletí bude hlubší a zotavení bude trvat déle, než jsme očekávali v dubnu," uvedla guvernérka centrální banky Elvira Nabiullinová. "Události z posledního měsíce a půl potvrdily, že je zde prostor pro značné snížení (úrokové sazby, pozn. ČTK), a tak jej využíváme. Dnešní snížení o jeden procentní bod nepovažujeme za standardní krok," dodala.

"Pokles HDP ve druhém čtvrtletí by mohl být výraznější, než se očekávalo. Zároveň však ruskou ekonomiku podporují dodatečná opatření ruské vlády a centrální banky, jejichž cílem je zmírnění negativních hospodářských dopadů koronavirové pandemie," píše se v prohlášení centrální banky.

"V současné době odhadujeme, že pokles hrubého domácího produktu by ve druhém čtvrtletí mohl být vyšší, než se čekalo. Očekáváme, že se sníží o zhruba osm procent, ale propad nepřesáhne deset procent," uvedla guvernérka ruské centrální banky.

Podle dnešní zprávy ministerstva hospodářství klesla tamní ekonomika v květnu meziročně o 10,9 procenta, tedy méně než v dubnu, kdy se snížila o 12 procent. Resort uvedl, že pokles se zastavil ve zpracovatelském průmyslu a v maloobchodě. Za prvních pět měsíců letošního roku se HDP snížilo v poměru se stejným obdobím v loňském roce o 3,7 procenta.

Uvolňování měnové politiky může ruské hospodářství ovlivňovat po tři až šest čtvrtletí, konstatovala Nabiullinová. Posilování rublu podle ní poskytuje prostor pro další uvolňování. Základní scénář ruské centrální banky nepočítá s rizikem druhé vlny pandemie, dodala.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je úterý 26. ledna 2021

Očekáváme v 1:00 -2°C

Celá předpověď