Ruská armáda zesílila raketové útoky ve snaze dobýt Severodoněck

foto Ruským bombardováním poškozené domy v obytné čtvrti města Bachmut na východě Ukrajiny, 24. května 2022.

Kyjev - Ruská armáda na východě Ukrajiny zesílila ofenzivu ve snaze dobýt město Severodoněck, kde ovládla už některá předměstí. Podle ranního hlášení ukrajinského generálního štábu ale ukrajinské jednotky opět zničily několik ruských tanků a obrněných vozidel. Kyjev začal více naléhat na západní země, aby Ukrajině dodaly více zbraní, zejména raketometů. Ruské ministerstvo obrany pak oznámilo, že ruské rakety zničily velký sklad zbraní ukrajinské armády ve městě Kryvyj Rih v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě země.

"S použitím dělostřelectva ruské jednotky pokračují v útočných operacích v oblasti města Severodoněck," oznámil ráno generální štáb ukrajinské armády. Ruská armáda opět ostřelovala také ukrajinské obranné pozice u Bachmutu a Soledaru, tato města jsou na důležité silnici vedoucí na jihozápad. Ukrajinský generální štáb ráno také varoval, že trvá hrozba raketových útoků z území Běloruska.

Výrazně se zhoršila situace v městě Lysyčansk poblíž Severodoněcku, napsal dnes na telegramu gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. "Ruská střela tam dopadla na obytný dům, na místě zemřela jedna dívka a čtyři lidé byli hospitalizováni," řekl. Těžká byla podle něj ve městě sobota, připomněl zničené kino a dalších 22 budov.

Lysyčansku a Severodoněcku, klíčovým východoukrajinským městům na obou stranách řeky Severní Doněc, hrozí obklíčení ruskými silami a proruskými separatisty. Ti se snaží získat úplnou kontrolu nad Donbasem, připomíná agentura AFP.

Ruské ministerstvo dnes vedle útoku vysoce přesnými raketami dlouhého doletu na ukrajinský sklad zbraní podle agentury TASS informovalo, že ruské systémy protivzdušné obrany sestřelily v Dněpropetrovské oblasti ukrajinský stíhací letoun SU-25. Ruské rakety podle ministerstva za uplynulý den také zasáhly ukrajinský systém protivzdušné obrany u obce Mykolajivka v Doněcké oblasti, radarovou stanici v Charkovské oblasti a pět muničních skladů, zejména u Severodoněcku.

Ukrajina od začátku ruské invaze zničila přes 30 procent moderních ruských tanků, řekl v rozhovoru s ukrajinskou televizí 24 kanal poradce ministra vnitra Viktor Andrusiv. "Před válkou proti Ukrajině mělo Rusko asi 3000 moderních tanků a více než 30 procent z nich naši obránci za ty tři měsíce války zničili," řekl Andrusiv. Uvedl také, že Moskva byla nucena vrátit do služby staré sovětské tanky T-62 ze 70. let.

Ukrajinská armáda za uplynulý den odrazila sedm útoků, zničila jeden ruský tank a šest vojenských vozidel. Ruská armáda podle Kyjeva ztráty nahrazuje starší vojenskou technikou, zejména tanky T-62 či sovětskými vozidly BMP-1. Podle ukrajinského generálního štábu úřady na okupovaném Krymu také nařídily zastavit přijímání neakutních ošetření civilistů v nemocnicích, aby se uvolnila lůžka pro zraněné. Intenzivně také shánějí dárce krve.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu večer v pravidelném proslovu k národu uvedl, že v příštím týdnu očekává "dobré zprávy" ohledně dodávek zbraní od západních zemí. Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov podle agentury Reuters uvedl, že na cestě jsou například protilodní střely Harpoon od Dánska a samohybné houfnice z USA.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 7. července 2022

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď