Více než dva miliony uprchlíků utíkají před válkou na Ukrajině, většinou do Evropské unie. Členské státy proto budou muset i nadále projevovat solidaritu, uvedli poslanci v úterý.
V plenární rozpravě Brigitte Klinkertovou, s francouzskou ministryní pověřenou hospodářským začleňováním, jménem Rady a komisařkou Ylvou Johanssonovou poslanci zdůraznili dramatickou humanitární a uprchlickou situaci způsobenou ruským útokem na Ukrajinu. Ocenili dosavadní mimořádné nasazení států na hranici, ale upozornili, že v dlouhodobém horizontu bude nutná trvalá solidarita napříč EU. Řečníci jednomyslně odsoudili ruskou agresi proti Ukrajině.
Komisařka Ylva Johanssonová zdůraznila mimořádný tlak na členské státy, které s Ukrajinou sousedí: Polsko, Maďarsko, Slovensko a Rumunsko, jakož i Moldavskou republiku. EU se k této výzvě postavila čelem, když Rada jednomyslně aktivovala mechanismus dočasné ochrany a poskytla solidaritu napříč EU, a to prostřednictvím podpory Agentury OSN pro uprchlíky (UNHCR) a Červeného kříže působících na místě a aktivací humanitární pomoci ve výši 500 milionů EUR.
Poslanci rovněž uvítali rychlou reakci EU, která zajistila ochranu lidem prchajícím z Ukrajiny, a vyzvali k poskytnutí dostatečné finanční pomoci na udržení podpory ve střednědobém a dlouhodobém horizontu. Někteří řečníci požadovali konkrétní pokrok v reformě migračních a azylových pravidel EU, jiní zdůrazňovali, že všichni uprchlíci bez ohledu na svůj etnický původ potřebují stejnou ochranu.
Záznam rozpravy je k dispozici zde.