Rumunský parlament vyslovil nedůvěru vládě

foto Rumunský parlament.

Bukurešť - Rumunský parlament dnes vyslovil nedůvěru sociálnědemokratické vládě. Podle tiskových agentur pro odchod kabinetu premiérky Viorici Dancilaové hlasovalo 238 poslanců. Ke schválení opozičního návrhu přitom ve 465členné sněmovně stačily hlasy 233 zákonodárců.

Měsíc před prezidentskými volbami je tak třeba najít novou většinu pro přechodný kabinet. Prezident Klaus Iohannis se musí nyní rozhodnout, koho pověří sestavením nové vlády, jež by měla zemi dovést k parlamentním volbám plánovaným na druhou polovinu příštího roku.

"Zastavili jsme Sociálnědemokratickou stranu (PSD) před dalším poškozováním Rumunska," komentoval výsledek dnešního hlasování parlamentu Ludovic Orban, šéf opoziční Národní liberální strany (PNL), jež byla mezi hlavními iniciátory vyslovení nedůvěry vládě.

Rumunská premiérka Viorica Dancilaová. Opozice 55leté Dancilaové a jejím ministrům vyčítala především nekompetentnost, neustálé útoky na soudní systém a na vládu práva a také narůstající deficit.

Sociální demokraté přišli o těsnou parlamentní většinu koncem srpna, když kvůli neshodám oznámil odchod z vlády menší koaliční partner. Liberální strana ALDE se tento krok rozhodla učinit poté, co její předseda Calin Popescu Tariceanu neuspěl v boji stát se jediným vládním kandidátem pro listopadové prezidentské volby.

Rumunská vláda byla pod rostoucím tlakem kvůli krokům, jež ohrožovaly nezávislost justice a omezovaly ji v boji proti korupci a organizovanému zločinu. Silný nesouhlas s tím se zvedl nejen v samém Rumunsku, ale i v zahraničí. Bukurešť kritizovaly především Spojené státy a Evropská unie. Evropská komise rumunské vládě vyčetla čistky v justici, zejména pak na vysokých postech v prokuratuře, a změny protikorupčních zákonů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 28. května 2020

Očekáváme v 1:00 11°C

Celá předpověď