Rumunsko zavedlo další omezení ve vzdušném prostoru u hranic s Ukrajinou

foto Na této fotografii převzaté z videa zveřejněného tiskovou službou ruského ministerstva obrany Ruský voják obsluhuje vojenský dron 28. února 2023.

Bukurešť - Rumunsko rozšířilo omezení vztahující se na lety ve vzdušném prostoru u jeho hranic s Ukrajinou, uvedla dnes agentura DPA. Bukurešť se k tomuto kroku rozhodla poté, co byly na rumunském území poblíž hranice v poslední době třikrát za sebou nalezeny trosky dronu, které podle rumunských úřadů vypadaly jako části bezpilotních letounů využívaných ruskou armádou.

Nová omezení ve vzdušném prostoru se týkají úseku rumunsko-ukrajinské hranice mezi rumunskými městy Galati a Sulina, které od sebe leží ve vzdálenosti asi 134 kilometrů vzdušnou čarou. Tento pás sahající 20 až 30 kilometrů do rumunského vnitrozemí budou moci využívat pouze státní letadla a záchranné vrtulníky. Výjimku bude mít také letiště Tulcea, které leží v tomto pásu a slouží civilním letům.

Už v květnu Rumunsko zavedlo omezení podél celé, zhruba 650 kilometrů dlouhé rumunsko-ukrajinské hranice. To se ale týká pásu, který sahá pouze osm kilometrů do vnitrozemí.

Rumunsko dvakrát nalezlo trosky dronů u obce Plauru, která leží přes řeku Dunaj naproti ukrajinskému přístavu Izmajil. Ten byl v poslední době terčem četných ruských vzdušných útoků. Úlomky bezpilotního prostředku se našly také mezi obcemi Victoria a Nufaru dál ve vnitrozemí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď