Rúhání: USA nedokázaly narušit jadernou dohodu mocností s Íránem

foto Íránský prezident Hasan Rúhání.

Teherán - Spojeným státům se nepodařilo zmařit jadernou dohodu mezi Íránem a mocnostmi, řekl dnes ve státní televizi íránský prezident Hasan Rúhání. Smlouvu, kterou se šesti světovými mocnostmi Teherán uzavřel v roce 2015, Rúhání podle agentury Reuters označil za "dlouhodobé vítězství" Íránu.

Dohoda omezuje protiíránské sankce výměnou za zpomalení tempa jaderného programu Íránu. Podle amerických zákonů smějí být sankce uvolněny maximálně na 120 dnů, takže vláda musí o prodloužení mírnějšího režimu každé čtyři měsíce znovu rozhodovat.

Americký prezident v pátek režim mírnějších protiíránských sankcí naposledy prodloužil, ale přeje si, aby Spojené státy a jeho evropští spojenci s Teheránem propříště vyjednaly "silnější" dohodu. Požaduje například dodatek, který by posílil režim inspekcí a umožnil Spojeným státům, aby sankce v plné míře obnovily, pokud Teherán smlouvu poruší.

"Americké administrativě se nepodařilo jadernou dohodu zmařit... Trump, třebaže se o to opakovaně pokusil, dohodu nezhatil... Tato smlouva je dlouhodobým vítězstvím Íránu," řekl dnes Rúhání v televizi.

Teherán podmínky jaderné dohody znovu projednávat odmítá. Pokud od smlouvy odstoupí Washington, Írán učiní totéž, nechal se slyšet Teherán.

Trumpovo stanovisko kritizovalo Rusko, které podle náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Rjabkova učiní vše pro zachování dohody a vyzývá spojenecké země, aby postupovaly stejně.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je středa 24. října 2018

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď