Rúhání: Írán může být nepředvídatelný, pokud USA vypoví dohodu

foto Íránský prezident Hasan Rúhání

Teherán - Íránská jaderná agentura je připravena reagovat předvídatelně i nepředvídatelně, pokud Spojené státy vypoví jadernou dohodu, kterou uzavřel Írán se světovými mocnostmi. Podle agentury Reuters to dnes řekl íránský prezident Hasan Rúhání.

"Naše organizace pro jadernou energetiku je zcela připravena... na kroky, které očekávají i které neočekávají," uvedl Rúhání v projevu, který odvysílala íránská státní televize, přičemž podle agentury Reuters poukázal na možnost, že se americký prezident Donald Trump příští měsíc rozhodne dohodu vypovědět. Žádné bližší podrobnosti o obsahu případné íránské reakce Rúhání neuvedl.

Začátkem měsíce nicméně íránský prezident Američany varoval před porušením jaderné dohody s tím, že Teherán nebude první, kdo od ní odstoupí, ale pokud se Washington rozhodne dohodu opustit, bude "litovat". Ve středu pak Rúhání řekl, že Írán si za účelem obrany vyrobí nebo koupí zbraně, které bude potřebovat. O jaderných zbraních prezident nicméně nehovořil.

Bílý dům dlouhodobě hrozí, že vypoví jadernou dohodu, kterou Írán v roce 2015 podepsal se šesti světovými mocnostmi a ve které se zavázal, že omezí svůj jaderný program výměnou za zrušení protiíránských sankcí. Těmito sankcemi svět reagoval na obavy, že Teherán usiluje o získání jaderné zbraně.

Trump dal evropským signatářům dohody ultimátum: buď podle slov amerického prezidenta "příšerné nedostatky dohody" odstraní, nebo USA neobnoví úlevu sankcí vůči Íránu, a dohodu tak přestanou plnit. Další prodloužení režimu mírnějších sankcí by mohla administrativa Trumpa odmítnout už v polovině května.

Íránská jaderná agentura v minulosti oznámila, že v případě zrušení jaderné dohody, je Írán schopen docílit 20procentního obohacení uranu do dvou dnů, což mnohonásobně přesahuje úroveň potřebnou k energetickému využití. Z této úrovně by byl poměrně rychle schopen získat uran obohacený ke zbrojnímu využití, tedy přes 90 procent.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 16. října 2018

Očekáváme v 15:00 21°C

Celá předpověď