Rudý kabriolet Tesla se Starmanem obíhá Slunce dál, než se čekalo

foto Z floridského Mysu Canaveral dnes úspěšně odstartovala k prvnímu testovacímu letu těžká raketa společnosti SpaceX Falcon Heavy, nejsilnější raketový nosič současnosti. Soukromá americká společnost vizionáře Elona Muska chce raketu v budoucnu využívat k letům na Měsíc a Mars. V nákladovém prostoru měla raketa Falcon Heavy elektromobil Tesla Roadster, který má obíhat po dráze kolem Slunce (na snímku).

Mys Canaveral (USA) - Rudý kabriolet Elona Muska, který se v úterý dostal do vesmíru jako náklad těžké rakety Falcon Heavy, se dostal na vzdálenější dráhu, než se čekalo. Oznámila to dnes agentura AP s odvoláním na společnost SpaceX. Roadster Tesla se po zapálení posledního stupně rakety ocitl na jiné heliocentrické orbitě.

Podle původních plánů se vůz neměl dostat na vzdálenější dráhu, než po jaké obíhá kolem Slunce planeta Mars. Ukázalo se ale, že auto zamířilo až do pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. Figurínu Starmana v kosmickém skafandru manévr nezmátl, za volantem vozu je prý stále usazena.

V amerických médiích dnes mise rudého automobilu vyvolala obdiv, i když podle některých komentátorů je vyslání auta do vesmíru příliš drahou reklamou. S pochvalou přišla i ruská kosmická agentura Roskosmos, jejíž mluvčí označil putování roadsteru vesmírem za "velmi dobrý a pozoruhodný tah". Neopomněl ale poznamenat, že Muskova automobilka se potýká s problémy s výrobou nového vozu Model 3.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 13:00 7°C

Celá předpověď