Rudišův román o cestě střední Evropou dostal v Brně jevištní podobu

foto Zleva Jakub Zelinka, Lucie Hrochová a Tibor Kotlár na generální zkoušce inscenace Poslední Winterbergova cesta, 20. ledna 2022 v areálu Nové Zbrojovky v Brně. Premiéru uvede Divadlo Feste 22. ledna.

Brno - Román Jaroslava Rudiše Winterbergova poslední cesta dostal v Brně jevištní podobu. Ve vyprodaném sále v industriálním prostředí Nové Zbrojovky dnes novinku představilo Divadlo Feste s režisérem Jiřím Honzírkem. Román o cestě střední Evropou v prostoru i čase adaptovala Katarína Koišová Kašpárková pro dva herce a jednu herečku. Představení sledoval také autor předlohy, který před začátkem podepisoval zájemcům své knihy.

Fotogalerie

Doposud nejrozsáhlejší Rudišovo literární dílo poprvé vyšlo v Německu na podzim 2019. Základním rámcem knihy je daleká vlaková cesta, kterou přes polovinu Evropy podniká stoletý Wenzel Winterberg se svým pečovatelem Janem Krausem. Společně pociťují, že každé jednání má své následky a ovlivňuje činy dalších lidí. Zatímco umírající Winterberg touží po odpuštění a utišení svědomí, Kraus hledá po mnoha osobních ztrátách nový smysl existence.

"Stěžejní pro mě byl motiv cesty. Cesty do sebe, k sobě navzájem, ke smrti i cesty za svobodou, která bezpodmínečně souvisí s přijetím vlastní odpovědnosti," uvedla Koišová Kašpárková. V představení účinkují Lucie Hrochová, Tibor Kotlár a Jakub Zelinka.

Divadlo Feste spolupracuje s Rudišem téměř deset let. Libreto k inscenaci Národní třída napsal v roce 2012 právě pro Feste. Z rozsáhlého divadelního monologu s množstvím sociálních témat se později stala knížka a nakonec i hraný film. V roce 2016 divadlo připravilo adaptaci Rudišovy novely Český ráj pod titulem Čekání na konec světa.

Podobně jako postavy Winterbergovy poslední cesty, i spisovatel Rudiš je rozkročený mezi českým a německojazyčným prostředím. Román napsal německy. V češtině vyšel s dvouletým zpožděním a do Rudišovy mateřštiny jej přeložila Michaela Škultéty.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier loni vyznamenal Rudiše Záslužným řádem Spolkové republiky Německo za přínos ke sbližování Čechů a Němců. Výslovně jej ocenil za "prorážení cest, stavění mostů, překonávání hranic".

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je pátek 20. května 2022

Očekáváme v 21:00 23°C

Celá předpověď