Rudiš dostane německou literární cenu za spojování kultur

foto Ilustrační foto - Český spisovatel Jaroslav Rudiš obdržel 15. března v Lipsku prestižní Cenu literárních domů. Pořadatelé ocenili mimo jiné jeho různorodé literární dílo a schopnost pracovat s literaturou v odlišných formách. Ocenění literárních domů, které působí v Německu, Rakousku a Švýcarsku, je spojené s odměnou 15.000 eur (381.000 korun).

Drážďany/Praha - Za svůj první německy napsaný román Winterbergova poslední cesta a za svoji dosavadní tvorbu dostane český spisovatel Jaroslav Rudiš německou literární cenu Chamisso-Preis/Hellerau 2019. Oznámili to dnes pořadatelé v Drážďanech, kde si Rudiš cenu převezme v únoru, informovala dnes ČTK Martina Reková, která s Rudišem spolupracuje.

Cena se udílí autorům, kteří obohacují současnou německou literaturu překračováním hranic, propojováním kultur a jazyků a je s ní spojená odměna 15.000 eur. Na jaře byl Rudiš za knihu, která se dostala mezi německé bestsellery, mezi pěticí nominovaných na Cenu Lipského knižního veletrhu. Román Winterbergova poslední cesta vyjde česky příští rok v Labyrintu.

"Mám z toho obrovskou radost. Hlavními postavami mého německy psaného románu jsou Wenzel Winterberg, skoro stoletý rodák z Liberce, a jeho ošetřovatel, český emigrant Jan Kraus. Jednoho dne spolu nastoupí do vlaku a vydají se na poslední cestu napříč dějinami střední Evropy z Berlína až do Sarajeva. S Vandamem z knihy Národní třída Winterberga spojuje zájem o historii. Oba vědí, že nás drží v hrsti. A oba si taky rádi dají pivo," říká Jaroslav Rudiš.

Český spisovatel posílá ve svém prvním německy napsaném románu Winterbergova poslední cesta starého muže a jeho ošetřovatele na železniční pouť napříč střední Evropou. "Rudiš nechává tuto dvojici překvapivým způsobem prozkoumat osudové 20. století s jeho válkami, vyhnáními a ideologickými zlomy a odhalit její vlastní zapojení. Jízdní řád a železniční síť tu tvoří švy rozervaného kontinentu. Rudišovi se daří literárně originálním způsobem obsadit toto historií nabité území," uvedla porota ve svém zdůvodnění, proč cenu Rudišovi dala.

Spisovatel Jaroslav Rudiš je autorem desítky románů, mimo jiné oblíbeného Aloise Nebela, Grandhotelu či Národní třídy. Stejně jako první dva tituly se i Národní třída dočkala filmového zpracování, stejnojmenná komedie přijde do tuzemských kin už 26. září. Scénář k filmu napsal Rudiš společně se Štěpánem Altrichterem, který je také režisérem snímku. Oba shodně žijí napůl v České republice a Německu. Film v hlavní roli s Hynkem Čermákem kombinuje dramatický příběh s černým humorem.

Rudišova novela Národní třída byla vydána v mnoha jazycích, loni mělo premiéru její třetí německé divadelní uvedení, hra se stále hraje ve státním divadle v Drážďanech. Za Národní třídu získal před pěti lety nominaci na českou cenu Magnesia Litera.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 14. července 2020

Očekáváme v 17:00 24°C

Celá předpověď