Rudá věž smrti v Ostrově potřebuje opravu, KPV vyhlásila sbírku

foto Konfederace politických vězňů vyhlásila celonárodní sbírku na záchranu Rudé věže smrti v Dolním Žďáru u Ostrova na Karlovarsku (na snímku z 13. září 2019).

Ostrov (Karlovarsko) - Rudá věž smrti v Ostrově nutně potřebuje opravu, po níž by se jako památka UNESCO mohla stát plnohodnotným moderním mezinárodním památníkem. S její záchranou by nyní měla pomoci celonárodní sbírka, kterou vyhlásil vlastník památky, Konfederace politických vězňů České republiky (KPV). Potřebné náklady jsou několik milionů korun, uvedla KPV v tiskové zprávě.

Fotogalerie

Podle opatrovníka KPV Otakara Tulačky by se do sbírky mohly zapojit instituce, veřejné osobnosti i drobní dárci. "Záchrana Rudé věže smrti přichází minutu po dvanácté. Na naší straně je nyní rozvinout celonárodní úsilí, které pomůže objekt opravit a přeměnit v moderní, mezinárodní památník se vzdělávacím centrem a pravidelným kulturním programem," uvedl Tulačka.

Nejnutnějším krokem pro záchranu věže je nyní zajištění opravy střechy a revize střešních nosníků. Dále je potřeba zabezpečení objektu, jeho průzkum archeology a úprava jejího nejbližšího okolí. Do objektu je nutné vybudovat jednodušší přístup, zajistit bezpečnost, parkování a další zázemí budoucího památníku. S KPV už nyní na zpřístupnění památky spolupracuje město Ostrov.

Věž je veřejnosti běžně nepřístupná, navštívit ji lze pouze po dohodě. Údržbu v areálu a parkování pro organizované zájezdy zajišťuje věznice, která s areál památky sousedí.

Sedmipatrová věž se v 50. letech využívala jako místo konečné úpravy uranové rudy. Vězni byli nuceni bez ochranných obleků vyvážet rudu naloženou ve vozících do nejvyššího patra věže a přesypávat ji na obrovská síta, jimiž ruda padala až do přízemí. Následkem špatné stravy, těžké práce a vysoké radioaktivity většina z dělníků pracující ve Věži smrti zemřela. Konfederace politických vězňů České republiky získala věž s dvěma přilehlými křídly do majetku v roce 2008, ve stejném roce byla prohlášena za národní kulturní památku. Je jednou 22 lokalit zapsaných letos souhrnně jako Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří na Seznam světového dědictví UNESCO.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 7. července 2020

Očekáváme v 19:00 19°C

Celá předpověď