RSF: Toto desetiletí bude rozhodující pro budoucnost žurnalistiky

foto Česká média - televize - ilustrační foto.

Paříž - Příštích deset let bude klíčových pro svobodu tisku vzhledem k souběhu krizí ovlivňujících budoucnost žurnalistiky, konstatuje nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF). Situaci přitom zhoršuje aktuální pandemie spojená s šířením koronaviru. RSF ve své letošní zprávě ke stavu svobody tisku ve světě také uvedla, že v žebříčku hodnocení situace novinářů ve 180 zemích světa zůstala Česká republika na 40. místě, Slovensko si polepšilo o dvě příčky a je 33.

Nadcházející desetiletí tak podle organizace bude pro budoucnost žurnalistiky rozhodující. Pandemie covid-19 totiž zesiluje mnoho krizí, které ohrožují právo na svobodné zpravodajství, tedy na nezávislé, rozmanité a spolehlivé informace.

Podle Reportérů bez hranic je zásadních krizí celkem pět. První je krize geopolitická, způsobená agresivitou autoritářských režimů. Další je technologická, která je spojena s nedostatkem demokratických záruk.

Polarizace a represivní politiky hrozí krizí demokracie. Krize důvěry souvisí s šířící se nedůvěrou, a dokonce až s projevy nenávisti vůči médiím. A konečně ekonomická krize ochuzuje kvalitu žurnalistiky, míní RSF.

Jejímu žebříčku svobody tisku už počtvrté za sebou vévodí Norsko, opět následované Finskem. Na třetí místo z pátého si polepšilo Dánsko a o jeden stupínek tím odsunulo loni třetí Švédsko a čtvrté Nizozemsko. Jen nepatrně se změnilo pořadí na konci - pozice si vyměnily loni poslední Turkmenistán a předposlední Severní Korea. Třetí nejhorší místo si "udržela" Eritrea.

Česká republika po postupném klesání v posledních pěti letech letos sestup zastavila a zůstala čtyřicátá.

"Čeští novináři čelí velkým výzvám, včetně hrozeb pro veřejnoprávní elektronická média ze strany vládních dozorčích orgánů a online podvodných kampaní, což vede k tomu, že je stále méně a méně kritických novinářů. Zároveň slovní útoky na novináře ze strany nejvyšších představitelů vyvolaly nedůvěru k médiím a násilí vůči novinářům a pracovníkům médií," uvádí RSF mimo jiné v hodnocení situace v ČR.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je středa 21. října 2020

Očekáváme v 9:00 7°C

Celá předpověď