Rozšíření využití bankovní identity lidí Sněmovna schválila

foto Občanský průkaz s čipem - ilustrační foto.

Praha - Lidé zřejmě budou moci využívat pro ověřený přístup k elektronickým službám veřejné správy svou bankovní identitu, která slouží k přihlašování do internetového bankovnictví. Předpokládá to poslanecká novela bankovního zákona, kterou schválila Sněmovna.

Rozšíření možností využívání bankovní identity, s níž lidé běžně zacházejí, zvýší podle autorů předlohy dostupnost on-line služeb vyžadujících prokázání totožnosti a povede k dalšímu rozvoji regulovaných on-line služeb a veřejných služeb e-Governmentu. Internetové bankovnictví má v Česku kolem pěti milionů lidí. Využívání rozšířených možností bankovní identity nebude nijak zpoplatněno.

"Každý, kdo má bankovní identitu, se bude moci přihlásit například na Portál občana, využívat služeb, podat daňové přiznání. Velké využití bude při sčítání domů, lidu a bytů, které bude za dva roky. Lidé už to budou moci jednodušeji vyplnit online," řekl na tiskové konferenci po schválení novely Ondřej Profant (Piráti).

Jediným rozšířenějším státním nástrojem pro elektronickou identifikaci jsou nyní občanské průkazy se strojově čitelnými údaji a kontaktním elektronickým čipem vydávané povinně od loňského července. Je k nim zapotřebí počítačový program a čtečka a aktivně je využívají podle důvodové zprávy jen desítky tisíc lidí.

"V současné době bude míč na straně vlády, státní správy, aby toto množství uživatelů využila k tomu, aby jim předložila služby, které občanům patří a které by měli mít k dispozici," uvedl Pavel Jelínek (SPD). "Při projednávání byl kladen velký důraz na bezpečnost. Tak jak jsou bezpečné naše peníze v bankách, tak budou stejně bezpečné informace o občanech při přihlašování přes bankovní identitu. Občané se nemusí obávat žádného úniku," dodal.

Předloha, kterou nyní čeká posouzení v Senátu, také vytváří předpoklady pro přístup bank do základních registrů. Banky tak budou moci podle předkladatelů lépe předcházet legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu a také bránit případům zneužití identity.

"Klíčové je, že tuto komunikaci se státem, respektive svoji identifikaci vůči státu bude oprávněn provést de facto za použití přihlašovacích a bezpečnostních prvků elektronického bankovnictví, tedy v rámci systému, se kterým je většina klientů bank zvyklá pracovat na denní bázi a ke kterému má přístup zhruba 5,5 milionů osob," řekl ČTK náměstek České bankovní asociace Filip Hanzlík. Nebude tedy podle něj nucen učit nové postupy, ani si pořizovat žádný nový software nebo hardware. Úplně postačí, pokud umí ovládat své elektronické bankovnictví, podotkl.

"Pro občany to bude velký posun v dostupnosti veřejných služeb," míní Marek Žáček z Analytics Data Factory. Co se týká případných rizik ohledně zabezpečení a úniku dat, jsou banky podle něj na tom dnes v dané oblasti nejdále. Stále zdokonalují přístupy klientů k jejich účtům, dokážou detekovat podvodné chování v reálném čase a ihned na případná rizika reagovat. Slabým článkem řetězce může být uživatel, který vždy nemusí dodržovat bezpečnostní doporučení, dodal.

Podle Petra Loužeckého ze společnosti Algotech jakékoliv zjednodušení elektronické komunikace s úřady je vítanou zprávou a přinese zvýšení pohodlí občanů. "Je však nutné zajistit vysokou bezpečnost. Případné zneužití by bylo kritické. Identifikace bankovní identitou bude jistě vyvolávat otázky a obavy ohledně propojení soukromého sektoru se systémy státní správy," dodal.

Přímý přístup do informačních systémů veřejné správy budou mít podobně jako banky také pojišťovny. K vybraným údajům se dostanou už nyní, ovšem způsobem, který není uživatelsky praktický.

Novelu podepsalo přes 120 ze 200 poslanců. Má být účinná od roku 2021.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pondělí 30. listopadu 2020

Očekáváme v 1:00 -3°C

Celá předpověď