Rozšíření EU o západní Balkán je podle Maďarska v zájmu unie

foto Zleva český ministr zahraničí Tomáš Petříček, polský Jacek Czaputowicz, maďarský Péter Szijjártó a slovenský Miroslav Lajčák vystoupili 2. prosince 2019 v Praze na tiskové konferenci ministrů zahraničí zemí visegrádské skupiny.

Praha - Rozšíření Evropské unie o státy západního Balkánu je v ekonomickém i bezpečnostním zájmu společenství. Novinářům to dnes v Praze řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó po jednání s kolegy ze zemí visegrádské skupiny (V4), kritizoval přitom malý pokrok v přístupových rozhovorech v posledním půl roce. Český ministr Tomáš Petříček (ČSSD) řekl, že všechny země V4, tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, mají zájem na pokroku v přístupových rozhovorech s balkánskými státy.

Nedostatek pokroku v přístupových rozhovorech označil Szijjártó za jednu z největších chyb Evropské komise předsedy Jeana-Claudea Junckera, jejíž mandát skončil minulý týden. Finské předsednictví EU v tomto roce bylo podle Szijjártóa jediné, za jehož fungování se neotevřela žádná nová vyjednávací kapitola s žádnou kandidátskou zemí.

"Odkládání rozšíření a kladení překážek tomuto procesu je politika, která jde absolutně proti evropským zájmům," řekl maďarský ministr. Podle něj nová komise, v níž má Maďarsko eurokomisaře pro rozšíření, musí při jednání s kandidátskými zeměmi výrazně pokročit. "Rozšíření je nezbytné a nutné pro posílení Evropské unie. My jako středoevropské země, které jsou v sousedství toho regionu, chápeme poněkud lépe, jak důležité to je pro Evropskou unii z pohledu ekonomického, politického, strategického i bezpečnostního," řekl Szijjártó.

Také Petříček vyjádřil podporu pro rychlejší jednání s balkánskými státy. "Západní Balkán je strategicky důležitý region s ohledem na naši bezpečnost, s ohledem na stabilitu Evropy. Měli bychom podpořit urychlení toho procesu, protože se jedná o malý region, který do Evropské unie patří," řekl.

Zdrženlivě se vyjádřil k francouzským návrhům na reformu pravidel pro přijímání nových členských zemí do EU, podle něj už současná pravidla umožňují vyjednávací proces revidovat podle vývoje v kandidátské zemi. "Naše priorita je, aby ta vnitroevropská debata nebyla překážkou pro další pokrok ve vztahu ke kandidátským zemím," řekl Petříček. Vyjádřil také naději, že se v příštím roce podaří spustit zahájení přístupových rozhovorů s Albánií a Severní Makedonií, které letos v říjnu zablokovala Francie.

Ministři zahraničí V4 se v neděli sejdou s kolegy z Beneluxu

Ministři zahraničí visegrádské skupiny (V4) se v neděli sejdou v Bruselu s kolegy z Belgie, Nizozemska a Lucemburska. Jednání zástupců visegrádské čtyřky a Beneluxu by mělo hledat způsoby, jak překonat dělicí linie v Evropské unii a přispět k posílení soudržnosti unie. Novinářům to dnes řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Uspořádání schůzky středoevropské a západoevropské regionální platformy vychází z priorit českého předsednictví ve V4, které si mimo jiné klade za cíl zmenšovat rozdíly mezi státy EU.

"Naším cílem je posilovat soudržnost Evropské unie, hledat společný hlas. Protože pouze společně můžeme obstát při řešení hlavních výzev. Ať už je to bezpečnost, ekonomická prosperita, jak budeme společně posilovat konkurenceschopnost, nebo abychom obstáli v případě nových technologií vůči zemím jako jsou Spojené státy, Čína a další," řekl Petříček po jednání s ministry zahraničí V4 v Praze.

Schůzka V4 s Beneluxem se uskuteční v neděli před pondělním pravidelným jednání ministrů zahraničních věcí EU. Následující den se ministři zahraničí V4 sejdou s novým šéfem evropské diplomacie Josepem Borrellem. Obsahem schůzky budou podle Petříčka priority V4 v evropské zahraniční politice.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 7. srpna 2020

Očekáváme v 17:00 29°C

Celá předpověď