Velký požár u trati na 12 hodin zastavil vlaky do Hamburku

foto Rozsáhlý požár podél kolejí mezi Ústím nad Labem a Lovosicemi likviduje 4. července 2018 na 150 hasičů, ohroženy jsou domky přímo u trati. Evakuace zatím vyhlášena nebyla. Zastavena je železniční doprava na mezinárodním koridoru z Prahy do Hamburku a silniční doprava podél Labe mezi oběma městy.

Malé Žernoseky (Litoměřicko) - Rozsáhlý požár u páteřní železniční trati mezi Lovosicemi a Ústím nad Labem dnes na 12 hodin zastavil železniční dopravu na koridoru z Prahy do Hamburku. Až večer dostali hasiči požár pod kontrolu i v nepřístupných skalnatých zalesněných oblastech, kde musel vodu shazovat vrtulník. Evakuace lidí nebyla nutná a nikdo nebyl zraněn.

Oheň se dál nešíří a vrtulník a letadlo nemohou za tmy létat, proto hasiči po 21:00 hasební práce pozastavili. Policie obnovila před 21:00 provoz na silnici mezi oběma městy a kolem 22:30 také provoz po železničním koridoru. Hasiči místě zůstávají přes noc, budou hlídat jednotlivá místa. "Oheň máme zcela pod kontrolou, nicméně není ještě zcela zlikvidován," řekl ČTK ve 21:00 mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf.

"Ráno po průzkumu rozhodneme, jestli budeme v hasebních pracích pokračovat dále, či dnešní zásah stačil na likvidaci toho požáru," dodal.

Hořet začalo dopoledne. Oheň se vznítil pravděpodobně od jiskry od kolejového vozidla. Železniční dopravu požár zastavil krátce po 11:00. Na místo vyjelo na 150 hasičů, vrtulník s vakem na vodu a hasicí letadlo.

Hasiči nejdéle zůstali nad obcí Litochovice. Oheň se vyhnul obydleným objektům, hořel hlavně porost a obilí v kopcích nad obcemi, kam se lze těžko dostat.

Video: Rozsáhlý požár mezi Ústím a Lovosicemi u trati ohrožuje stavení
04.07.2018, 15:00, autor: Vojtěch Hájek, zdroj: ČTK

Požár ovlivnil především dopravu. Silnice mezi Ústím nad Labem a Lovosicemi byla mimo provoz, náhradní kyvadlová autobusová doprava kvůli zavřené silnici neobsluhovala stanice v údolí Labe. V krajském městě byly odpoledne dlouhé kolony aut na sjezdu z dálnice D8. Obyvatelé obcí u trati, kteří nemají osobní vůz, byli nuceni dopravit se do svých domovů většinou taxíky po vedlejších cestách ve směru od dálnice.

Mezinárodní rychlíky jezdily celý den po trati na pravé straně Labe a nabíraly zpoždění. Omezen byl provoz rychlíků mezi Ústím a Děčínem. Cestující čekali na spoje někdy marně, někdy měly spoje až tříhodinové zpoždění. Zdejší trať je velmi vytížená, projíždí tudy osobní i nákladní vlaky mezi Prahou, Ústím, Děčínem a Drážďany, Berlínem a Hamburkem.

S požáry polí nebo lesů se hasiči potýkali i jinde v republice. Dopravu u dálnice D1 u Brna odpoledne uzavřel požár porostu na poli, hasiči jej kolem 17:00 dostali zhruba půl hodiny po uzavření dálnice pod kontrolu. Hasiči likvidovali i rozsáhlý požár lesního porostu na Chrudimsku.

Za zvýšeným množstvím požárů na polích a loukách je sucho, v posledních dvou týdnech prakticky nepršelo, navíc na polích už jsou žně a hrozí vzplanutí od kombajnů či další zemědělské techniky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

36°C

Dnes je středa 26. června 2019

Očekáváme v 17:00 38°C

Celá předpověď