Rozsáhlé demonstrace v Íránu mají dalších nejméně deset obětí

foto Protivládní protesty v Teheránu.

Teherán - Při demonstracích přišlo v Íránu v noci na dnešek o život deset lidí, oznámila íránská státní televize. Podle ní policie zasáhla proti "ozbrojeným demonstrantům", kteří se pokusili obsadit policejní stanice a vojenské základny. Protesty začaly ve čtvrtek a podle televize od té doby bylo zabito 12 osob. Íránci protestují proti špatné ekonomické situaci. Demonstrace podpořili americký prezident, německý ministr zahraničí i významný izraelský představitel. Podle úřadů jeden demonstrant dnes také zastřelil policistu a tři další zranil.

"Při událostech z minulé noci bylo bohužel zabito celkem deset lidí. Někteří ozbrojení protestující se pokusili obsadit policejní stanice a vojenské základny, ale narazili na odpor pořádkových sil," uvedla televize. Ta pak dnes večer s odvoláním na policejního mluvčího informovala o smrtonosné střelbě proti policistům v Nadžafabádu - o život prý přišel nejméně jeden z nich.

První velký protest byl hlášen ve čtvrtek z Mašhadu, po němž následovala další města. V noci na dnešek policie zasahovala také v Teheránu, kde proti demonstrantům použila slzný plyn. Podle íránských zdrojů skončilo za mřížemi několik set lidí. Skupinky protestujících, z nichž někteří skandovali hesla proti režimu, se shromáždily v centru Teheránu i dnes večer; přítomno bylo i mnoho policistů. Jde o nejrozsáhlejší protesty od roku 2009, kdy Íránci vyšli do ulic kvůli znovuzvolení prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

Írán se potýká s vysokou mírou nezaměstnanosti hlavně mezi mladými lidmi. V zemi je velká inflace a lidem se nelíbí vysoké ceny zejména potravin, z nichž některé jako kuřata a vejce v poslední době zdražily až o 40 procent.

Demonstrující na twitteru podpořil americký prezident Donald Trump, který zároveň připomněl dohodu se západními mocnostmi o íránském jaderném programu, díky které se Teherán zbavil protiíránských sankcí a kterou Trump zpochybňuje. Šéf Bílého domu přito

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je sobota 17. listopadu 2018

Očekáváme v 5:00 0°C

Celá předpověď