Snížení schodku je prioritou vlády, Fiala čeká návrhy v prvním čtvrtletí

foto Přepravní bezpečnostní schránka, bankovní trezor, české bankovky, peníze, koruna - ilustrační foto.

Praha - Snížení schodku státního rozpočtu je prioritou vlády, řekl dnes ČTK premiér Petr Fiala (ODS) k pravidelné čtvrtletní zprávě Národní rozpočtové rady o stavu veřejných financí. Konkrétní návrhy vládní politicko-odborné skupiny, která má za úkol snížit schodek nejméně o 70 miliard korun, očekává předseda vlády v prvním čtvrtletí roku 2023. Rada ve zprávě uvítala otevření debaty o zmenšení strukturálního deficitu státního rozpočtu. Změny jsou podle ní potřeba na příjmové i výdajové straně rozpočtu.

Sněmovna na konci listopadu schválila státní rozpočet na příští rok se schodkem 295 miliard korun. Podle rady je třeba přijmout konsolidační strategii, která ovlivní rozpočty už na roky 2024 a 2025. Současný střednědobý výhled ministerstva financí počítá se strukturálním deficitem kolem tří procent hrubého domácího produktu (HDP), což rada nepovažuje za udržitelné.

Fiala uvedl, že snížení schodku rozpočtu je jednou z priorit jeho vlády. "Dopady energetické krize a ruské agrese na Ukrajině bohužel ozdravení veřejných financí zkomplikovalo. Přesto na ministerstvu financí vznikla politicko-odborná skupina, která má za úkol v prvním čtvrtletí roku 2023 přijít s konkrétními návrhy, jak snížit schodek minimálně o 70 miliard korun," sdělil Fiala ČTK.

Ve skupině jsou zástupci všech koaličních stran, odborníci z Národní ekonomické rady vlády i Národní rozpočtové rady, doplnil Fiala. Dosavadní činnost skupiny vnímá velmi pozitivně šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob. "Diskuse probíhá racionálně a zástupci všech stran mají vůli, aby opatření měla skutečný efekt na snížení strukturálního deficitu. To je pro TOP 09 zcela zásadní," napsal ČTK Jakob.

Představení opatření na konci prvního čtvrtletí příštího roku považuje Jakob za nutné a reálné. "Je zcela evidentní, že opatření se musejí dotýkat jak výdajové, tak příjmové stránky rozpočtu," uvedl Jakob. Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ČTK napsala, že se vláda ke konsolidaci veřejných financí staví čelem a hledá zodpovědná řešení.

Strukturální deficit v rozpočtu považuje předsedkyně Sněmovny za obrovský a připisuje ho "rozhazovačnému populismu" bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Snížení deficitu označila za zcela zásadní, TOP 09 podle ní chce, aby na konci volebního období byl schodek pod 100 miliard korun. "Řekněme si narovinu, že tento nelehký úkol nelze splnit bez snížení výdajové stránky rozpočtu a současně navýšení jeho příjmů," uvedla.

Podle prognózy ministerstva financí by strukturální schodek, což je deficit veřejných financí očištěný o vliv hospodářského cyklu, měl v příštím roce dosáhnout 3,3 procenta HDP, v letech 2024 klesnout na tři procenta HDP a v roce 2025 na 2,9 procenta HDP. Opatření za 70 miliard korun by strukturální saldo zlepšila o jedno procento HDP.

Rozpočtová rada vítá otevření debaty o snížení strukturálního schodku

Národní rozpočtová rada vítá otevření debaty o zmenšení strukturálního deficitu státního rozpočtu. Změny jsou podle ní potřeba na příjmové i výdajové straně rozpočtu. Podle rady je třeba přijmout konsolidační strategii, která ovlivní rozpočty už na roky 2024 a 2025. Současný střednědobý výhled ministerstva financí počítá se strukturálním deficitem kolem tří procent hrubého domácího produktu (HDP), což rada nepovažuje za udržitelné. Rada to dnes uvedla ve své pravidelné čtvrtletní zprávě o stavu veřejných financí.

"Národní rozpočtová rada oceňuje, že tato debata byla otevřena, a že jsou diskutována opatření nejen na výdajové, ale i na příjmové straně," uvedla rada. Podle ní platí, že pokud se nezmění tři hlavní pilíře státních výdajů, jimiž jsou důchody, zdravotnictví a školství, nelze strukturální deficit vyřešit pouze omezením výdajů a bude nutné přistoupit i ke zvýšení příjmů veřejných rozpočtů.

Z hlediska dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí je podle rady nutné pracovat na úpravě důchodového systému, aby lépe čelil očekávaným demografickým změnám ve 30. letech, kdy budou do penze odcházet silné populační ročníky. "Národní rozpočtová rada oceňuje, že v rámci poradního týmu ministra práce a sociálních věcí byly představeny první modelové výpočty možných parametrických úprav průběžného systému vedoucích ke snížení budoucí finanční nerovnováhy," uvedla rada. V médiích se v poslední době objevily spekulace o možném posunutí hranice důchodového věku za současných 65 let.

Rada ale upozornila, že kromě úpravy státního důchodového systému je třeba změnit i takzvaný třetí důchodový pilíř, tedy soukromé penzijní pojištění, které podle rady nyní neplní svůj účel. "Mezi hlavní problémy současného stavu lze označit zejména velmi nízkou míru výnosnosti uložených prostředků a fakt, že většina lidí si uspořené prostředky vybírá jednorázově a nepoužívá je pro pravidelnou měsíční výplatu v důchodovém věku," uvedla rada.

Rada ve své zprávě také hodnotila plánovaný státní rozpočet na příští rok, který Sněmovna schválila se schodkem 295 miliard korun. Podle rady existuje riziko prohloubení deficitu, mimo jiné kvůli pravděpodobné mimořádné valorizaci důchodů z důvodu vysoké inflace. "To si vyžádá dodatečné výdaje okolo 20 miliard korun, které nejsou v aktuálním rozpočtu předpokládány. Vzhledem k vysoké částce nelze rozumně předpokládat, že ji bude možné pokrýt z úspor v jiných položkách státního rozpočtu," upozornila rada.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 30. ledna 2023

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď