MPSV má mít příští rok na výdaje zatím 702 miliard Kč

foto Ministryně financí Alena Schillerová (na snímku z 24. srpna 2020).

Praha - Ministerstvo práce má mít příští rok výdaje zatím kolem 702 miliard korun. Proti původnímu návrhu resortního rozpočtu je to zhruba o dvě miliardy víc. Výdělky v sociálních službách se tak od ledna zvednou o deset procent. Na investice do domovů seniorů bude mít ministerstvo miliardu. Dohodly se na tom ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a práce Jana Maláčová (ČSSD). Ta ale žádá ještě 4,5 miliardy korun na zvýšení přídavků na děti. O plánu budou ministryně ještě jednat. Rozpočet ministerstva pro místní rozvoj na příští rok se proti letošku zvýší o 1,2 miliardy korun na 29,1 miliardy korun. Jsou v něm započítány i evropské dotace.

Maláčová chtěla původně pro sociální služby zhruba tři miliardy navíc na desetiprocentní růst výdělků a na investice. Se Schillerovou se dnes dohodly na částce 1,7 miliardy. Z toho půl miliardy posílí původní půlmiliardu na investice a 1,2 miliardy poputuje do navýšení výdělků. Dalších 200 milionů navíc by mělo být na dotace na sociální pracovníky či na podporu rodin. O 1,7 miliardy víc by mělo být na podporu zaměstnávání. Tyto peníze se ale využijí z letošních neutracených výdajů.

"Je to velmi slušný kompromis," zhodnotila Maláčová. S žádostí o peníze na zvýšení přídavků na děti zatím neuspěla. O plánu budou obě ministryně ještě jednat. Ministerstvo práce připraví konkrétní návrh.

Šéfky resortů financí a práce spolu o rozpočtu na příští rok vyjednávaly dvakrát. Před dvěma dny se nedohodly. "Podstatné je, že jsme si dokázaly naslouchat. Byť nadvakrát, ale je to největší rozpočtová kapitola. Nevidím to jako nijak problémové," řekla Schillerová.

Podle ní by se peníze na růst výdělků v sociálních službách mohly vzít z ušetřených výdajů po zmrazení platů ústavních činitelů. "To bude hned miliarda," uvedla ministryně financí.

Většinu výdajů ministerstva práce tvoří takzvané mandatorní výdaje. Ty nařizuje zákon, stát je musí vyplatit. Patří k nim třeba důchody. Penze se v průměru od ledna zvednou podle zákonných pravidel o 5,8 procenta. Maláčová dnes řekla, že na to bude potřeba asi 30 miliard korun navíc. Výdaje na penze z rozpočtu resortu práce by tak mohly příští rok překročit 520 miliard.

Ministryně neupřesnily, jaké by mělo mít ministerstvo příští rok příjmy. Letos měly původně činit 577,6 miliardy, kvůli koronavirové krizi se ale snížily zhruba na 530 miliard. Na sociálních odvodech by se mělo podle upraveného státního rozpočtu vybrat o 48 miliard méně, než se počítalo. Ze zářijové prezentace ministerstva financí vyplývá, že vybraná suma na sociálním pojištění by měla být příští rok nejspíš nižší než loni před před krizí. Podle loňského rozpočtu příjem z pojistného činil 541,4 miliardy.

Na letošní výdaje mělo ministerstvo práce mít nejdřív 686,8 miliardy, kvůli epidemii se částka ale zvedla zhruba o 7,7 miliardy korun. Víc peněz putuje do nemocenské či ošetřovného. Stát platí také příspěvky na mzdy z programu Antivirus.

Rozpočet MMR příští rok vzroste o 1,2 mld. Kč na 29,1 mld. Kč

Rozpočet ministerstva pro místní rozvoj (MMR) na příští rok se proti letošku zvýší o 1,2 miliardy korun na 29,1 miliardy korun. Jsou v něm započítány i evropské dotace. Peníze navíc půjdou na digitalizaci stavebního řízení. Po jednání s ministryní financí Alenou Schillerovou to dnes novinářům řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Další prioritou jsou podle ní dotační programy pro obce.

Ministryně Schillerová vyslyšela naše přání, aby se dotační programy mohly zahájit co nejdříve. Proto ještě z letošního rozpočtu uvolní 3,1 miliardy korun. Výzvy bychom chtěli vypsat do konce října, aby se mohlo začít stavět třeba ještě na konci roku, nejpozději na jaře," uvedla Dostálová.

MMR podle ní vypsalo pro obce dotazníkové šetření, jak jsou na projekty připraveny. "Obce chtějí místní komunikace, veřejné budovy, chtějí řešit sportoviště, brownfieldy nebo volnočasové aktivity," uvedla dále Dostálová.

Schillerová v prvním návrhu státního rozpočtu na rok 2021 plánuje schodek 116 miliard korun. Před schvalováním se však schodek pravděpodobně výrazně prohloubí kvůli dalším opatřením přijímaným kvůli koronaviru. Stávající verze navíc nepočítá například s výpadkem, který by nastal při zrušení superhrubé mzdy a zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu, odhadovaným na 70 až 90 miliard korun.

Letošní schodek se kvůli opatřením proti šíření koronaviru několikrát zvyšoval z původních 40 miliard na aktuálních 500 miliard korun.

Rozpočet pro AV ČR bude příští rok o 207 milionů vyšší

Akademie věd ČR pro rok 2021 podle ministerstva financí získá 6,8 miliardy korun. Podle předsedkyně AV Evy Zažímalové je však částka o 207 milionů korun vyšší než letošní rozpočet. Vyplývá to z vyjádření Schillerové a Zažímalové. O financích na výzkum jednaly dopoledne. Letošní rozpočet pro AV byl 6,512 miliardy korun, pro příští rok se původně počítalo s částkou 6,586 miliardy korun.

"Jsme rádi, že rozpočet pro Akademii věd ČR stoupá, příští rok tak bude mít AV ČR oproti letošnímu roku zhruba o 207 milionů Kč více," napsala ČTK Zažímalová.

"Umíme si ale představit, že bychom velmi efektivně využili i výrazně vyšší částku, a to především v institucionální části našeho rozpočtu. Musíme si uvědomit, jak se také ukazuje v současné nepříznivé epidemické situaci, že peníze pro vědu jsou především investicí do budoucna," upozornila předsedkyně.

Zástupci vědy loni s vládou uzavřeli memorandum o tom, že na rozvoj výzkumných organizací půjde od roku 2021 každoročně o čtyři procenta více. AV původně počítala s pěti procenty. Zažímalová už dříve uvedla, že zhruba 60 procent rozpočetu si instituce musí vysoutěžit v grantech. Posílení institucionální části rozpočtu má zajistit větší stabilitu pro vědeckou práci.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 24. října 2020

Očekáváme v 19:00 12°C

Celá předpověď