Rozočkovaní či lidé s kontraindikací budou mít hrazených pět PCR testů měsíčně

foto Odběr vzorků pro testy na koronavirus - ilustrační foto.

Praha - Ze zdravotního pojištění bude od 17. ledna hrazeno pět PCR testů na koronavirus za kalendářní měsíc lidem, kteří mají kontraindikaci k očkování nebo zahájenou vakcinaci. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Neočkovaní lidé nad 18 let nemají testy hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Za PCR test tak zaplatí zhruba 800 korun. Válek dříve uvedl, že zdarma budou jen pro očkované nebo ty, kteří prodělali covid-19 v posledním půl roce. Dnes ale osoby s prodělaným onemocněním nezmínil.

Všichni pracovníci se budou muset od pondělí dvakrát týdně testovat antigenními samotesty. Po pozitivním výsledku budou chodit do pětidenní karantény a další PCR test už podstoupit nemusí. Pokud ho na vlastní žádost absolvují, negativní výsledek jim karanténu může ukončit i dříve.

Zaměstnanci s pozitivním antigenním testem mohou dostat elektronicky neschopenku. Pokud se u těchto osob objeví symptomy covidu-19, dostanou preventivně skrze SMS zprávu možnost objednat se na PCR test bez toho, že by musel od lékaře dostat žádanku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 6. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď