Rozhodnutí NS není podle Altnerových vítězstvím ČSSD

foto Dcera právníka Zdeňka Altnera Veronika Altnerová a advokát Václav Veselý vystoupili 18. června 2019 v Praze na tiskové konferenci Altnerových dědiců, kteří jsou s ČSSD ve sporu v kauze Lidový dům.

Praha - Dědici právníka Zdeňka Altnera odmítli, že by nedávný rozsudek Nejvyššího soudu (NS), který vrátil na začátek případ jejich sporu s ČSSD, byl vítězstvím sociálních demokratů. Na dnešní tiskové konferenci v Praze uvedli, že se chystají na dokazování potřebných tvrzení, k dispozici mají například zhruba 60 výzev zesnulého advokáta adresovaných nynější vládní straně, aby zaplatila svůj dluh vůči němu. O dalších krocích se rozhodnou po doručení plného znění rozsudku NS, zvažují i to, že se obrátí na Ústavní soud.

Právní zástupce Altnerových Václav Veselý uvedl, že sociální demokraté po zveřejnění rozhodnutí NS reagovali v euforii. "Myslíme, že je předčasná, řízení neskončilo," uvedl. Na řízení se spolu s dědici Patrikem a Veronikou Altnerovými připravují. "Tvrzení budeme znova dokazovat, jen pro zajímavost, mám zhruba 60 výzev klienta k zaplacení dluhu a smluvní pokuty," dodal.

Také Altnerová zdůraznila, že nejnovější verdikt není vítězstvím ČSSD. "Znamená jen to, že Nejvyšší soud požaduje určité okolnosti nově vyjasnit, otázka výhry a nevýhry je budoucí, určitě to není rozhodnutí, že sociální demokracie je zproštěna hradit odměnu otce," uvedla. Altnerovi nyní čekají na plné znění rozsudku NS. "Zvažujeme, že podáme ústavní stížnost. A připravujeme se na jednání prvoinstančního soudu," řekl Veselý.

Podle zrušeného verdiktu měla ČSSD vyplatit Altnerovým dědicům více než 300 milionů korun v souvislosti se zastupováním ve sporu o Lidový dům. Na rozhodnutí NS čekali účastníci sporu od roku 2016, jeho přípravu zdrželo i dědické řízení.

NS vrátil spor prakticky na začátek, rozhodovat bude opět Obvodní soud pro Prahu 1. Podle rozsudku nebylo smluvní ujednání o odměně za právní služby dostatečně určité. Není ani jasné, co konkrétně Altner pro stranu vykonal. Mohlo by to znamenat nutnost vycházet při stanovení odměny ze zákona o advokacii a advokátního tarifu. Kvůli tomu by bylo nutné, aby Altnerovi dědicové doložili, jaké právní služby advokát pro stranu provedl.

Altnerovi dnes na tiskové konferenci umístili mezi jmenovky řečníků i jméno zesnulého otce. Vytvořili také internetovou stránku, kde v rubrikách "aktuality a fakta" či "články a mýty" přibližují svůj pohled na spor. Altnerová zdůraznila, že odměna advokáta ve sporu o Lidový dům byla přiměřená délce i komplikovanosti případu. Vždy měla být hrazena teprve z majetku, kterým ČSSD disponovala. "Nejdřív se musí k tomu majetku dostat, až poté hradí otci deset procent odměny," řekla.

Patrik Altner se soustředil na "dehonestace", kterým podle něj otec čelí z různých stran. Vyčetl ČSSD například slova o tom, že po rozsudku v roce 2016 platila Altnerovy jeho dluhy. "Tyto dluhy ČSSD sama způsobila. Kdyby mu řádně zaplatila odměnu v roce 2000, otci by žádné dluhy nevznikly," řekl.

Altnerovým potomkům vadí i snižování kvality a množství práce, kterou jejich otec v kauze odvedl. "ČSSD dostala celé menu včetně dezertu, teď z toho chtějí vyváznout tím, že zaplatí jen za polévku," řekla Altnerová. ČSSD podle Altnerových v řízení byla aktivní až poté, co prohrála. Protahování řízení straně předtím podle nich vyhovovalo, neměla by si proto stěžovat a tvrdit, že délku sporu způsobil Zdeněk Altner.

Chvojka: Altnerovi dědici mají právo se obrátit na Ústavní soud

Dědici právníka Zdeňka Altnera mají právo obrátit se ve sporu s ČSSD na Ústavní soud. Novinářům to dnes řekl předseda poslaneckého klubu sociální demokracie Jan Chvojka. Na tiskové konferenci ve Sněmovně dodal, že pokud obě strany kauzy nenaleznou cestu ke smírnému řešení, nižší soudy budou vázány názorem, který nedávno vyslovil Nejvyšší soud (NS), když spor táhnoucí se od roku 2000 vrátil v podstatě na začátek.

Altnerovi potomci Veronika a Patrik dnes na tiskové konferenci uvedli, že nedávný verdikt NS nebyl vítězstvím sociálních demokratů. Připravují podklady na dokazování, které bude nutné doplnit. O dalších krocích se rozhodnou po doručení plného znění rozsudku NS. Zvažují i to, že se obrátí na Ústavní soud.

"Mají právo se na Ústavní soud obrátit a chtít, aby posoudil celé to řízení. Je to jejich právo, ke kterému nemůžeme nic namítat. Očekáváme, že (případně) Ústavní soud shledá rozhodnutí v souladu s ústavním pořádkem," řekl Chvojka. ČSSD by podle něj preferovala, kdyby se řízení nevracelo až na začátek.

Řešením by podle něj mohlo být, pokud by strany sporu nalezly vůli uzavřít dohodu prospěšnou pro obě z nich, aby byla záležitost jednou provždy "smetena ze stolu". "Ale pochopil jsem z vyjádření dědiců, že o to moc nestojí," uvedl. Dodal, že nižší soudy budou vázány názorem NS. "Neočekávám proto žádný zvrat, z logiky věci by k němu nemělo dojít," konstatoval.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je čtvrtek 12. prosince 2019

Očekáváme v 7:00 -1°C

Celá předpověď