Rozhlasovou Thálii v Olomouci převzala herečka Libuše Švormová

foto Rozhlasovou Cenu Thálie získala Libuše Švormová na slavnostním zahájení 37. mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio 18. října 2021 v Olomouci. Švormová letos získala i divadelní Cenu Thálie.

Olomouc - Herečka Libuše Švormová převzala dnes večer v Olomouci při slavnostním zahájení čtyřdenního mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio cenu Thálie za herecký výkon v rozhlasové hře. Ocenění si vysloužila za roli ženy ve hře Děti pekla. Loni rozhlasovou Thálii obdržel Ondřej Brousek za hlavní roli Dmitrije Šostakoviče ve hře Tři životy Dmitrije Šostakoviče. Do festivalové Síně slávy byla dnes večer uvedena rozhlasová a televizní moderátorka Jana Klusáková.

Fotogalerie

Mezinárodní festival Prix Bohemia Radio byl dnes v Olomouci zahájen poslechem šesti finálových rozhlasových pořadů z kategorie zaměřené dokument Po finálových dokumentárních pořadech se v úterý v Olomouci představí čtyři české a osm zahraničních reportáží, ve středu pět finálových děl v sekci věnované dramatické tvorbě a ve čtvrtek pět finalistů v multimediální kategorii.

Festival do čtvrtka kromě poslechu rozhlasové tvorby nabídne i divadlo, Kavárnu Potmě nebo představení podcastových novinek. Vzpomínat se bude na bývalou čestnou prezidentku festivalu Hanu Maciuchovou, jejíž roli přebírá Igor Bareš. Herečku, která zemřela letos v lednu, si boudu návštěvníci moci připomenout v úterý mezi 15:00 a 16:00 v Kavárně Potmě prostřednictvím ukázek z její rozhlasové práce. Ve středu se bude program festivalu věnovat novinkám v podcastové tvorbě, jejíž součástí je i projekt Digitální spisovatel. Nadační fond Českého rozhlasu připravil Noční běh pro Světlušku.

Festival představí také některé služby, které rozhlas obecně nabízí nevidomým a slabozrakým lidem, kteří tvoří velkou část konzumentů rozhlasové tvorby. Patří k nim třeba projekt Nevidomý fanoušek, kdy komentátoři Českého rozhlasu komentují přímo na stadionu dění, které nevidomý nevidí. Podobně se tento postup zkouší v kultuře, v Praze takovou příležitost nabídlo jedno představení divadla Mana a v Olomouci na festivalu se to vyzkouší na představení Transky, body, vteřiny Divadla Petra Bezruče. Oceňované představení režiséra Tomáše Dianišky je inspirované příběhem československé atletky Zdeny Koubkové.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 24. května 2022

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď