Rozejít se bez dohody je lepší než dohoda špatná, řekl na COP27 Timmermans

foto Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans odpovídá na otázky novinářů 19. listopadu 2022 na klimatické konferenci COP27 v egyptském Šarm aš-Šajchu. 

Šarm aš-Šajch - Evropská unie je připravena opustit klimatická vyjednávání, pokud se nepodaří dosáhnout uspokojivého výsledku. Na klimatické konferenci COP27 v egyptském Šarm aš-Šajchu, která měla skončit v pátek, to dnes dopoledne uvedl místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. Uzavřít dohodu ještě dnes je ale podle něj stále možné, napsala agentura Reuters.

Před špatnou dohodou dává Evropská unie přednost rozchodu bez dohody, řekl novinářům Timmermans. "Znepokojily nás některé věci, které jsme slyšeli a viděli za posledních 12 hodin," uvedl zástupce EU a dodal, že cílem unijního bloku je udržet "při životě" cíl omezit oteplování planety pod 1,5 stupněm Celsia.

"EU je jednotná v ambici pokročit a navázat na to, na čem jsme se shodli s Glasgow. Náš vzkaz partnerům je jasný: nemůžeme se smířit s tím, že 1,5 stupně Celsia tady a teď zemře," napsal Timmermans na twitteru s odkazem na loňskou konferenci ve Skotsku, kde vyjednávání rovněž překročila oficiálně stanovený konec.

Pozici sedmadvacítky následně potvrdili i zástupci jednotlivých států. Podle španělské ministryně životního prostředí Teresy Riberové je Madrid připraven jednání přerušit. "Nebudeme součástí výsledku, který považujeme za nespravedlivý a neúčinný," uvedla Riberová

"Z COP 27 potřebujeme dobré výsledky. Musíme stavět na výsledcích Glasgow, ne je bourat. To, kam se vyvíjejí výstupy konference, nám de facto zabouchne dveře pro udržení cíle 1,5 stupně Celsia, který jsme společně přijali v Paříži a který tento týden znovu stvrdila G20," uvedl Jan Dusík, vládní zmocněnec pro mezinárodní jednání o klimatu a vedoucí české delegace.

"Návrh dohody udržuje 1,5 stupně při životě," ujistil podle Reuters předseda zasedání COP27 a egyptský ministr zahraničí Samí Šukrí. Podle novozélandského ministra pro klimatickou změnu Jamese Shawa ale egyptské předsednictví rozeslalo text, který v podstatě všechny ostatní strany nepřijaly s nadšením.

Konference COP27 v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch začala 6. listopadu a měla skončit v pátek. Zástupci zhruba dvou stovek zemí se ale stále neshodli na závěrečné deklaraci a podle agentury AP se nezdá, že by v diskusích nastal přes noc výrazný posun.

"Vyjednávání pokračovala i v noci," uvedl šéf egyptské delegace, podle kterého bylo potřeba finalizovat znění některých dokumentů. Nejmenovaný zástupce hovořící za skupinu vyjednavačů z afrických zemí ale AP sdělil, že spolu s kolegy nebyli k těmto jednáním ani přizváni.

Část 40.000 účastníků konference už z egyptského letoviska odjela i přes pokračující vyjednávání, která se mohou protáhnout protáhnou až do neděle. Pracovníci začali se sklízením rozlehlých pavilonů v konferenční zóně, kde už jsou do úhledných komínků seskládané židle a na stěnách zbyly trčící kabely po odstraněných monitorech. Stánky s občerstvením, které měly být podle egyptských organizátorů otevřené i přes víkend, už zejí prázdnotou, popsala situaci na místě agentura AP.

nim jd

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 6. února 2023

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď