Rotační expozice: Czech Glass Class

foto V českém národním pavilonu se v pátek konala konference Czech Glass Class & Czech Design, na které se prezentovali hlavní partneři českého pavilonu.

Save the Oceans je výstava, ve které je možno shlédnout skleněné plastiky mořských forem a živočichů zahlcených plasty. Posláním výstavy je poukázat na zdevastovaný stav oceánů, jež nutí návštěvníky k zamyšlení, jaký dopad může mít narůstající trend znečištění moří, jež může vyústit k totálnímu kolapsu mořských ekosystémů.

Fotogalerie

Autoři Pavel Baxa, Jaroslav Prošek a Ela Smrček svojí environmentálně založenou výstavou vyzývají k akci. Výstava skleněných soch, částečně pokrytých plasty má analogii i v mořském světě, kde můžeme sledovat podobně alarmující jev. Myšlenkou výstavy je vybídnout návštěvníka k tomu, aby odcházel s vlastním iniciativou co konkrétní jedinec může udělat pro zamezení znečištění moří a jejich vyčištění. Projekt trvá do 30. listopadu.

V pondělí 22. listopadu od 18 hodin je pak pro zájemce připraven zahajovací ceremoniál Plastic Oceans Exhibition, video najdete ZDE:

Pavel Baxa je známý český umělec, který se podílel na nejednom unikátním díle, které reprezentuje české skleněné umění ve světě. Asi jeho nejznámějším počin je, že je autorem skla, které bylo vyvinuto pro stavbu největší skleněné plastiky na světě. Měří na výšku neuvěřitelných 25 metrů a je zapsána v knize Guinessových rekordů. 

Jaroslav Prošek je „žákem“ Pavla Baxy a Vlastimila Beránka. Jeho unikátní skleněné a kamenné plastiky zdobí paláce a VIP umělecké sbírky na celém světě, ale převážně v Perském zálivu. Jaroslav Prošek byl spolu s Vlastimilem Beránkem označen nadací Michelangelo v Benátkách jako jeden ze sta největších žijících umělců Evropy. 

Ela Smrček, opět žákyně Vlastimila Beránka a Pavla Baxy. Tato mladá umělkyně zaujala svými díly mnoho sběratelů po celém světě. Po vzoru Vlastimila Beránka připravuje výstavu skleněných plastik na mořském dně a také v akváriu Hotelu Atlantis v Dubaji. Ela Smrček se ve své tvorbě inspiruje přírodou a přírodninami. 

Tito tři umělci, budou společně vystavovat unikátní díla v českém pavilonu na Expo. Výstava bude mít všeobecnou tématiku „Zbavte moře plastů“. 

“Účast na EXPO je úžasná příležitost ukázat světu naši tvorbu v jiné perspektivě širšímu publiku. Protože realitou naší tvorby je, že většina děl je prodána již během realizace, nebo těsně po ní, takže vlastně ani nebyla příležitost a dostatek plastik na významnou výstavu. A vzhledem k tomu, že tématika EXPO Dubaj je voda, byla příležitost upozornit na alarmující znečistění světových moří nasnadě,” uvedli zmínění tvůrci pro ČTK.

 

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pátek 12. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď