Rosický se loučil na vyprodané Letné, poslední gól dal jeho syn

foto Rozlučka bývalého kapitána české fotbalové reprezentace Tomáše Rosického s profesionální kariérou, 9. června v Praze. Tomáš Rosický po skončení zápasu.

Praha - Bývalý kapitán fotbalové reprezentace Tomáš Rosický se dnes definitivně rozloučil s kariérou. Při své benefici pomohl proměněnou penaltou českému výběru k výhře 5:2 nad výběrem světa složeným z jeho bývalých spoluhráčů z Dortmundu a Arsenalu. Závěrečnou branku vstřelil jeho čtyřletý syn Tomáš. Poslední utkání na vyprodaném stadionu Sparty na Letné odehrál Rosický v silném dešti, kvůli kterému musela být exhibice o hodinu odložena.

Ačkoli byl trávník po průtrži mračen silně podmáčený, hráči zahřívali promoklé fanoušky pohlednými akcemi na jeden dotyk. České hvězdy se těm zahraničním vyrovnávaly technicky a často je vykombinovaly.

Po jedné z akcí přišel centr z levé strany a Jan Koller hlavou poslal český výběr do vedení. Slavit s ním přiběhl i Rosický, ačkoli v tu chvíli hrál za výběr světa. Trojnásobný Fotbalista roku si svou rozlučku užíval, hecoval fanoušky a kombinoval s hráči Arsenalu a Dortmundu, jakoby byl stále jejich spoluhráč.

Ve 21. minutě po chybě v české rozehrávce srovnal střelou z dálky Brazilec Ewerthon. Hned vzápětí přišla další pohledná česká akce, na jejímž konci byl opět Koller a efektním lobem vrátil Česku vedení.

V poločase Rosický převzal zarámovanou památeční fotografii od předsedy Fotbalové asociace ČR Martina Malíka a od majitele Sparty Daniela Křetínského hodinky. Především ale změnil dres na ten český.

Brzy po pauze srovnal Robin van Persie hezkou střelou k tyči, ale pak Rosický utekl a vybojoval penaltu, ke které si sám stoupl. První pokus mu sice brankář Jens Lehmann chytil, ale anglický sudí Martin Atkinson ji nechal opakovat pro údajné porušení pravidel. Tentokrát Rosický svého spoluhráče z Dortmundu i Arsenalu poslal na druhou stranu a následně oslavil gól se všemi hráči na hřišti, kteří ho zvedli nad hlavu.

Stadionem pak začala proudit mexická vlna a krátce nato mohli fanoušci slavit další branku. Rosický svou pověstnou šajtlí vyslal do úniku Vachouška, který nedal Lehmannovi šanci.

V závěru se na hřiště dostali i Rosického otec Jiří, bratr Jiří a syn Tomáš. S ním v náručí hrdina večera prokličkoval hřištěm, následně nahrál synovi, který protlačil míč přes Lehmanna do branky a společně mohli slavit gól.

Poté už Rosický dostal od spoluhráčů hobla a v dešti se loučil s fanoušky. "Chtěl bych vám všem strašně moc poděkovat, hlavně že jste tu v tomhle počasí vydrželi a vytvořili takhle nádherný zážitek pro mě. Doufám, že jste si to užili tak jako já. Bylo to úžasné," řekl Rosický při děkovačce. "Před 20 roky jsem tu začínal a jsem pyšný, že jsem mohl poslední zápas odehrát tady na Letné. Vždy jsem se tu cítil jako doma," dodal sedmatřicetiletý fotbalista.

Výběr ČR - Výběr světa 5:2 (2:1)

Branky: 11. a 23. Koller, 37. Rosický z pen., 41. Vachoušek, 59. Rosický mladší - 21. Ewerthon, 34. Van Persie. Rozhodčí: Atkinson (Angl.) - Moláček, Blažej. Diváci: 18.887 (vyprodáno).

Sestavy:

Výběr ČR: Petr Čech, Jaromír Blažek - Zdeněk Grygera, Tomáš Hübschman, Tomáš Galásek, Marek Jankulovski, Tomáš Sivok, Libor Sionko, Jiří Novotný, Karel Poborský, Jan Polák, Štěpán Vachoušek, Jan Koller, Vratislav Lokvenc, Tomáš Rosický, Jaroslav Plašil, Milan Baroš, Miroslav Baranek, Milan Fukal, Tomáš Rosický mladší. Trenér: Karel Brückner.

Výběr světa: Jens Lehmann - Evanílson, Kieran Gibbs, Bacary Sagna, Nuri Sahin, Cesc Fábregas, Tomáš Rosický, Ewerthon, Alexandr Hleb, Josi Benajun, Mathieu Flamini, Dedé, Alex Song, Gaël Clichy, Robin van Persie. Trenér: Ivan Hašek.

Rosického rozlučka začala kvůli dešti s hodinovým zpožděním

 Rozlučku Tomáše Rosického s fotbalovou kariérou zkomplikovalo počasí. Zhruba 20 minut před plánovaným začátkem benefice za účasti hvězdných spoluhráčů Rosického ze Sparty, reprezentace, Dortmundu a Arsenalu se spustil nad Letnou silný déšť, který zahnal rozcvičující se hráče i fanoušky pod střechu. Počasí se umoudřilo až po hodině a dovolilo fotbalistům opět vyběhnout na promáčený trávník.

Organizátoři vyzývali diváky k trpělivosti. Fanoušci se schovávali pod střechy, našli se však i tací, kteří celou hodinu čekali na svých místech, zatímco do nich bušil silný liják. Výkop utkání se několikrát posouval, nakonec ale v 18:00 anglický sudí Martin Atkinson zahájil zápas, na který vydržela čekat zaplněná Letná.

Byly však i obavy, zda se vůbec začne hrát. "Když jsem viděl ty prchající lidi, co si musejí zkusit, blesklo mi hlavou, že je to pokažené. Moc si vážím, že fanoušci zůstali. Muselo to být strašně těžké v tom lijáku," prohlásil Rosický.

"Já měl trošku obavu, aby to neskočilo fiaskem, že by se vůbec nehrálo, nebo by se kopaly jen čtyři penalty a šli bychom domů. Ta sounáležitost diváků byla nádherná," potěšilo bývalého reprezentačního kouče Karla Brücknera. "Na málokoho by asi lidi v takovém dešti vydrželi a vytvořili takovou atmosféru," přidal další bývalý kouč reprezentace Ivan Hašek.

Na Rosického loučení s kariérou dorazila řada hvězd jako Jan Koller, Petr Čech, Karel Poborský, Cesc Fábregas, Alexandr Hleb či Robin van Persie. A i v dešti všichni chtěli hrát.

"Musím říct, že kluci byli skvělí. Obě kabiny chtěly hrát, že to nevadí, i když prší. Nemohlo se hrát jen kvůli bleskům, ale liják že by klukům nevadil," popisoval Rosický. "Byly tam i obavy, aby se vůbec hrálo. Ale my chtěli hrát za každou cenu, i kdyby padaly trakaře," prohlásil Marek Jankulovski.

Během hodinového čekání v kabině panovala dobrá nálada, hráči si krátili čas vyprávěním historek, postováním na sociálních sítích, ale také si dobírali Rosického. "Poctivě jsme se rozcvičovali a rozebírali minulost. Nám to docela rychle uteklo na rozdíl od fanoušků, kteří chudáci mrzli na tribuně. Říkali jsme Tomášovi, že si prostě bude muset kariéru o rok prodloužit a rozlučku udělat až za rok," prozradil Jan Koller.

Taková myšlenka ale prý Rosického rychle přešla. "Začaly se objevovat názory, že je to nějaké znamení, že nemám končit. To jsem ale zavrhnul asi po sedmi minutách hry, že to už ne," připustil Rosický, že půl roku po přechodu z kabiny do vedení Sparty už měl potíže zápas udýchat.

Na Rosického rozlučku dorazili i fanoušci z Asie

 

Na rozlučku bývalého kapitána fotbalové reprezentace Tomáše Rosického s kariérou přijelo i několik desítek fanoušků až z Asie včetně Hongkongu, vzdáleného devět tisíc kilometrů. Už několik hodin před dnešní exhibicí na Letné postávali před stadionem převážně v dresech londýnského Arsenalu. Postupně se k nim přidávali fandové Sparty a Dortmundu.

Čekání na otevření stadionu si krátili prohlížením vystavených dresů, které Rosický během kariéry oblékal. A vyhlíželi hvězdy, přijíždějící na Letnou. Nechyběli mezi nimi Cesc Fábregas, Robin van Persie, Alexandr Hleb či brankář Jens Lehmann, tedy nejznámější osobnosti výběru světa. Nedorazil bývalý trenér Arsenalu Arséne Wenger a koučování zahraničních hvězd se ujme Ivan Hašek.

"Hrávali jsme proti sobě i spolu. Byl to fantastický hráč. Je to legenda Arsenalu jako Thierry Henry a podobní hráči. Je jako Picasso. Nikdy na něj nezapomenu," řekl Hleb pro Arsenal TV, která do Prahy poslala početný štáb.

Dorazila také velká část národního týmu z mistrovství Evropy 2004, kde Češi došli do semifinále. A to včetně Tomáše Galáska, Jana Kollera, Milana Baroše či Karla Poborského. A také trenér Karel Brückner.

Rosický se ještě před zápasem, kterým definitivně uzavře kariéru zakončenou už před půl rokem, potkal s asijskými fanoušky a všem se jim podepsal.

"Tohle je jeden z nejdůležitějších momentů mého života. Díky každému, kdo mi pomohl splnit můj sen," napsal na sociální sítě spolu s fotkou s Rosickým jeden z fandů Nick Chan, který svému oblíbenci přivezl i speciální dárek.

Fanoušci mohli Rosickému posílat i vzkazy, které byly zveřejněny na světelných tabulích podél hřiště na Letné. "Malý Mozart odchází z koncertního sálu, ale v našich srdcích bude hrát dál," napsal jeden z fandů. "Byl jsi vždy jako Napoleon. Nevelký vzrůstem, ale velký vojevůdce," přidal další.

Jenže těsně před plánovaným výkopem dorazila nad Prahu bouře a silný déšť donutil organizátory zápas o hodinu odložit. Fanoušci se sice tísnili pod střechou, ale na stadionu zůstali a čekali.

A nakonec se dočkali, i když déšť program výrazně narušil a fanouškům rozmočil i plánované choreo. I tak si ale fanoušci zápas užili, bavili se při hezkých akcích a častokrát vyvolávali Rosického i další legendy Sparty v čele s Jiřím Novotným.

Jedinou kaňkou bylo pískání a bučení na Milana Baroše, který obléká dres Baníku Ostrava a u fanoušků Sparty je tak v nemilosti.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je středa 24. října 2018

Očekáváme v 5:00 12°C

Celá předpověď