Ropu zdražují obavy z nižších dodávek a výhled na vyšší poptávku

foto Ropná rafinerie, těžba ropy - ilustrační foto.

Londýn/New York - Ceny ropy dnes pokračují v růstu. Posílila je čínská opatření na podporu ekonomiky, pokles nových případů nákazy koronavirem a obavy o ropné dodávky z Libye a z Venezuely.

Severomořská ropa Brent si kolem 17:45 SEČ připisovala zhruba jedno procento na 59,73 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu vykazovala nárůst o 1,7 procenta na 54,20 dolaru za barel.

Čínská centrální banka (PBOC) poprvé po třech měsících snížila základní úrokovou sazbu, aby podpořila domácí ekonomiku zasaženou epidemií koronaviru. Země dnes také ohlásila významný pokles počtu nakažených novým koronavirem; za poslední den se nakazilo jen 394 osob, což je nejméně od 23. ledna. Nemoci COVID-19 způsobené novým koronavirem za středu podlehlo dalších 114 lidí, celkový počet obětí v pevninské Číně se tím vyšplhal na 2118.

"Trh podpořil stále rostoucí optimismus ohledně brzkého nárůstu čínské ekonomické aktivity a vyhlídky na vývozní omezení ze strany Venezuely," uvedla analytická společnost JBC Energy.

Další snížení dodávek z jihoamerické země by mohly vyvolat americké sankce uvalené na obchodní divizi ropného gigantu Rosněfť za to, že ruská státní společnost pomáhala Venezuele obcházet sankce na export její ropy. Žádné známky zlepšení zároveň nevykazuje konflikt v Libyi, který vedl k blokádě jejích přístavů a ??ropných polí.

Ještě většímu růstu cen brání dnes publikovaný údaj o amerických ropných zásobách. Ty se podle amerického ropného institutu API v týdnu do 14. února zvýšily o 4,16 milionu barelů. To je výrazně více, než očekávali analytici, kteří odhadovali nárůst pouze o 2,5 milionu barelů.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent duben 59,73 59,12
New York - NYMEX WTI březen 54,20 53,29

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 26. května 2020

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď