Ropná společnost Aramco sesadila Apple z pozici nejhodnotnější firmy světa

foto Ilustrační foto - Areál ropné společnosti Saudi Aramco ve městě Džidda.

New York - Americká společnost Apple kvůli rozsáhlému výprodeji akcií technologických firem přišla o pozici nejhodnotnější společnosti na světě podle tržní kapitalizace. Po téměř dvou letech ji vystřídal saúdskoarabský producent ropy a plynu Saudi Aramco, kterému naopak pomáhá růst cen těchto surovin. Změna je spíše symbolická, ale ukazuje, jak se trhy mění, protože světová ekonomika se potýká s rostoucími úrokovými sazbami, inflací a problémy v dodavatelských řetězcích, uvedl server televize CNBC.

Akcie Applu v New Yorku ve středu klesly o více než pět procent, a tržní hodnota firmy na konci obchodování tak činila 2,37 bilionu USD (57,2 bilionu Kč). Akcie firmy Aramco se naopak obchodují poblíž své rekordní hodnoty a tržní kapitalizace nyní přesahuje 2,4 bilionu USD (58 bilionů Kč).

Rostoucí ceny ropy jsou skvělou zprávou pro zisk firmy Aramco, který se loni více než zdvojnásobil. Současně ale podporují inflaci, což nutí americkou centrální banku (Fed) zvyšovat úrokové sazby nejrychlejším tempem za poslední desetiletí. Se zvyšováním sazeb investoři snižují odhady budoucích zisků technologických akcií, což tlačí ceny jejich akcií dolů.

Začátkem roku tržní hodnota Applu činila tři biliony USD a byla zhruba o jeden bilion USD vyšší než hodnota firmy Aramco. Od té doby však akcie Applu klesly téměř o 20 procent, zatímco akcie firmy Aramco o 28 procent vzrostly. Analytici upozorňují, že vzhledem k tomu, že Fed je připraven letos ještě zvýšit základní úrok nejméně o dalšího 1,5 procentního bodu a že vyřešení konfliktu na Ukrajině je zatím v nedohlednu, může chvíli trvat, než technologické společnosti opět získají dominantní postavení.

Letošní oslabení technologických akcií souvisí hlavně s obavami z inflace a razantnějšího postupu Fedu, nedávné výsledky Applu ale také upozornily na potíže, kterým firma čelí kvůli omezení dodávek. Akcie Applu se ale nadále považují za relativně bezpečné v rámci sektoru, a to díky stabilnímu růstu a silné rozvaze. Apple zůstává největší firmou mezi americkými společnostmi. Za ním je Microsoft s tržní kapitalizací 1,95 bilionu USD.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 4. července 2022

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď