Ropa zlevňuje kvůli obavám z vývoje poptávky

foto Těžba ropy - ilustrační foto.

Londýn - Ceny ropy se dnes snižují kvůli obavám investorů ohledně vývoje poptávky. Jejich výraznějšímu propadu nicméně braní informace o tom, že skupina OPEC+ v červenci téměř plně dodržovala dohodu o omezení dodávek suroviny na trh.

Krátce po 17:00 SELČ vykazovala cena severomořské ropy Brent pokles o zhruba 0,4 procenta na 45,20 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela téměř procento na 42,47 dolaru za barel.

Analytik Bjornar Tonhaugen ze společnosti Rystad uvedl, že za poklesem cen zřejmě stojí velká nejistota na trhu. K té podle něj přispívá mimo jiné rostoucí počet případů nákazy koronavirem a obnovení restrikcí pro cestování v některých evropských zemích.

Skupina OPEC+, která zahrnuje ropný kartel OPEC a jeho spojence v čele s Ruskem, se dohodla, že od května sníží těžbu ropy o 9,7 milionu barelů denně. Podle informací agentury Reuters technický výbor OPEC+ odhaduje, že dohoda byla v červenci plněna z 95 až 97 procent.

Minulý měsíc se skupina OPEC+ dohodla, že od srpna již bude rozsah snížení těžby činit pouze 7,7 milionu barelů denně. Ve středu se koná zasedání monitorovacího výboru ministrů skupiny OPEC+, které zhodnotí situaci na ropném trhu a dodržování dohody o omezení dodávek.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent říjen 45,20 45,37
New York - NYMEX WTI září 42,47 42,89

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je úterý 19. ledna 2021

Očekáváme v 13:00 2°C

Celá předpověď