Ropa zdražuje vlivem omezené nabídky a optimismu ohledně vývoje v Číně

foto Těžba ropy - ilustrační foto.

Londýn - Ceny ropy mírně posilují, směřují k třetímu ziskovému týdnu. K růstu cen přispívá omezování dodávek suroviny na trh a dále optimismus, že čínská ekonomika se konečně obrací k lepšímu.

Kolem 17:00 SELČ cena severomořské ropy Brent vykazovala nárůst zhruba o 0,2 procenta na 93,90 USD za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si připisovala 0,7 procenta a pohybovala se kolem 90,82 USD za barel.

Brent dosáhl na začátku seance desetiměsíčního maxima 94,63 USD a zaznamenal největší čtvrtletní nárůst od ruské invaze na Ukrajinu. Oba druhy ropy si za tento týden připsaly přibližně čtyři procenta.

Ceny ropy tlačí vzhůru nedávné rozhodnutí Saúdské Arábie a Ruska prodloužit dobrovolné snížení dodávek suroviny na trh celkem o 1,3 milionu barelů denně až do konce letošního roku. Tento týden je navíc podpořila zpráva Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), která předpovídá silný růst celosvětové poptávky po ropě v letošním i příštím roce.

Čína, největší světový dovozce ropy, se považuje za klíčovou pro růst poptávky po ropě po zbytek roku. Čínská ekonomika po sérii nepříznivých dat vykazuje známky stabilizace. Za srpen se zvýšila jak průmyslová výroba, tak maloobchodní tržby, naopak míra nezaměstnanosti se překvapivě snížila. Oznámili to dnes čínští statistici.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent listopad 93,90 93,70
New York - NYMEX WTI říjen 90,82 90,16

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď