Ropa zdražuje, Brent přidává půl procenta nad 66 dolarů

foto Ropná rafinerie, těžba ropy - ilustrační foto.

Londýn/New York - Ceny ropy se dnes zvyšují, jejich růst ale není nijak výrazný. Na jedné straně působí obavy o dodávky kvůli omezení těžby v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců a také kvůli americkým sankcím vůči Venezuele a Íránu. Protichůdně ale působí zprávy o rekordní těžbě ropy v USA a obavy o další vývoj globální poptávky.

Kolem 17:55 SEČ cena severomořské ropy Brent přidávala asi půl procenta na 66,32 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu vykazovala růst o 0,8 procenta na 56,68 dolaru za barel.

OPEC a jeho spojenci v čele s Ruskem od začátku letošního roku snížili těžbu, aby tak omezili dodávky na trh a podpořily cenu ropy.

Spojené státy po zavedení sankcí vůči Íránu loni v listopadu na 180 dní přiznaly osmi zemím výjimku na nákup ropy. Washington na vlády těchto zemí tlačí, aby ukončily dovoz z Íránu, dovozci ale jednají o možném prodloužení výjimek.

K růstu cen částečně přispěly i signály vysoké poptávky po ropných produktech v USA. Zásoby ropy však v uplynulém týdnu vzrostly mnohem více než se čekalo a těžba v USA je rekordní.

Nervozitu na trhu dnes podle analytiků zvýšily obavy o další vývoj evropské ekonomiky, poznamenala agentura Reuters. Evropská centrální banka (ECB) s cílem stimulovat hospodářský růst totiž odložila načasování růstu úroků na příští rok a nabídla bankám nové dlouhodobé úvěry.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent květen 66,32 65,99
New York - NYMEX WTI duben 56,68 56,22

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je neděle 18. srpna 2019

Očekáváme v 19:00 29°C

Celá předpověď