Ropa výrazně zlevňuje kvůli nejistotě kolem dohody ohledně dluhového stropu USA

foto Těžba ropy - ilustrační foto.

Londýn/New York - Ceny ropy se dnes výrazně snižují kvůli nejistotě kolem dohody ohledně dluhového stropu Spojených států. Severomořská ropa Brent kolem 17:00 SELČ ztrácela zhruba 4,4 procenta a sestoupila pod 74 dolarů za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala pokles o 4,2 procenta a dostala se pod 70 dolarů za barel.

Americký prezident Joe Biden a předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se o víkendu dohodli na pozastavení dluhového stropu USA do začátku roku 2025, které má americké vládě umožnit vyhnout se platební neschopnosti. Někteří republikánští zákonodárci však v pondělí uvedli, že by se mohli postavit proti dohodě.

Aby se americká vláda vyhnula platební neschopnosti, musí Kongres dohodu schválit před 5. červnem. "Potenciální platební neschopnost by měla katastrofální ekonomické důsledky v USA i ve světě, což by mělo negativní dopad na poptávku po ropě," uvedl podle agentury Reuters analytik Tamas Varga ze společnosti PVM. USA jsou největší ekonomikou a největším spotřebitelem ropy na světě.

Pozornost ropného trhu se nyní upírá rovněž k zasedání skupiny těžařských zemí OPEC+, jež se bude konat v neděli ve Vídni. Skupina, která zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem, se minulý měsíc dohodla, že od května do konce roku sníží těžbu o 1,16 milionu barelů denně.

Saúdskoarabský ministr energetiky princ Abdulazíz bin Salmán nedávno varoval před sázkami na pokles cen ropy. To někteří vnímají jako signál, že skupina OPEC+ by mohla přikročit k dalšímu snížení těžby. Výroky ruských představitelů, včetně vicepremiéra Alexandra Novaka, však naznačují, že Moskva je nakloněna zachování nynějšího objemu těžby.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent červenec 73,68 77,07
New York - NYMEX WTI červenec 69,61 72,67

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pondělí 25. září 2023

Očekáváme v 15:00 21°C

Celá předpověď