Ropa výrazně zdražuje kvůli omezeným dodávkám a optimismu ohledně poptávky

foto Těžba ropy - ilustrační foto.

Londýn/New York - Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují. Vzhůru je tlačí omezené dodávky suroviny na trh a naděje, že šíření nové koronavirové varianty omikron nenaruší oživování světové poptávky po ropě. Cena severomořské ropy Brent kolem 18:00 SEČ vykazovala nárůst o zhruba 3,2 procenta na 83,47 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala 3,6 procenta a prodávala se za 81,05 dolaru za barel.

"Omikron ještě nezpůsobil takový chaos jako varianta delta a možná ani nikdy nezpůsobí, což udržuje globální oživení na dobré cestě," uvedl analytik Jeffrey Halley ze společnosti OANDA. Šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell dnes předpověděl, že ekonomické dopady omikronu budou pouze omezené.

Ceny ropy tlačí vzhůru rovněž výpadky dodávek z Libye a slabší kurz amerického dolaru. Ten zlevňuje ropu z pohledu držitelů jiných měn, což zpravidla podporuje poptávku.

"Důvodem růstu cen je kombinace skutečností, že poptávka bude silnější, než se předpokládalo, a že dodávky (Organizaci zemí vyvážejících ropu) OPEC by nemusely růst tak rychle jako poptávka," uvedl analytik Phil Flynn z firmy Price Futures Group.

Obchodníci nyní čekají na údaje o vývoji zásob ropy v USA v minulém týdnu. Ty dnes večer zveřejní americký ropný institut API, ve středu pak bude následovat oficiální zpráva vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládají, že zásoby vykážou pokles o zhruba dva miliony barelů.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent březen 83,47 80,87
New York - NYMEX WTI únor 81,05 78,23

 

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je středa 19. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď