Ropa výrazně zdražuje, Brent vystoupil na měsíční maximum

foto Těžba ropy - ilustrační foto.

Londýn/New York - Ropa dnes výrazně zdražuje, k růstu cen přispívá zejména optimismus ohledně obnovování hospodářského života a rozhodnutí velkých těžařů omezovat dodávky suroviny na trh. Cena severomořské ropy Brent se tak vyšplhala na měsíční maximum, cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) pak na nejvyšší hodnotu za dva měsíce.

Krátce před 15:00 SELČ si Brent s dodáním v červenci připisoval 6,4 procenta na 34,58 dolaru za barel. Červnový kontrakt na WTI vykazoval růst o téměř 9,5 procenta na 32,21 dolaru za barel.

Řada států nyní postupně uvolňuje restrikce zavedené kvůli boji proti šíření koronaviru. Ty měly negativní dopady na ekonomickou aktivitu, a tím i na poptávku po pohonných hmotách.

"Optimismus na straně poptávky pomohl cenám k dalšímu růstu," uvedla analytička Paola Rodriguezová Masiuová ze společnosti Rystad Energy. Podle analytiků však nelze očekávat, že by se poptávka po ropě v dohledné době vrátila na úrovně z doby před koronavirovou krizí.

"Situace na trhu se zjevně zlepšuje, nadále se však domníváme, že ceny se zvyšují příliš rychle," uvedl analytik Warren Patterson z finanční společnosti ING. "Hrozí, že další posilování cen jen prodlouží nerovnováhu mezi nabídkou a poptávkou," dodal.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent červenec 34,58 32,50
New York - NYMEX WTI červen 32,21 29,43

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je středa 20. ledna 2021

Očekáváme v 7:00 2°C

Celá předpověď