Ropa výrazně oslabila, vykázala nejhlubší jednodenní propad od jara

foto Pracovník rafinérské společnosti uzavírá potrubí s ropou. Ilustrační foto.

Londýn/New York - Ropa dnes výrazně oslabila, vykázala nejhlubší jednodenní propad od 9. března. Pokles se rozšířil i do dalších energetických odvětví a projevil se i na akciových trzích. K propadu přispěly zejména obavy z globální recese, která by omezila poptávku. To v náladě trhu převážilo nad znepokojením ohledně narušení dodávek, umocněné stávkou zaměstnanců plošin na těžbu ropy a zemního plynu z moře v Norsku.

Kolem 21:30 SELČ vykazovala cena severomořské ropy Brent pokles přibližně o 9,7 procenta na 102,50 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI pak odepisovala 8,5 procenta zhruba na 99,20 dolaru za barel. Ceny se dostaly nejníže od letošního dubna.

Nárůst cen plynu a pohonných hmot zvyšuje obavy z recese a znepokojuje investory, uvedla agentura Reuters. Výhled naznačuje, že by eurozóna v tomto čtvrtletí mohla sklouznout do recese.

Nepříznivá statistika je i v dalších zemích. Například v Jižní Koreji v červnu dosáhla inflace maxima za téměř 24 let, což přispělo k obavám ze zpomalení hospodářského růstu a snížení poptávky po ropě.

Pokud recese opravdu udeří a výrazně sníží poptávku po energiích, může dojít k dalším prudkým výkyvům a cenovému propadu, konstatoval šéf společnosti Lipow Oil Associates Andy Lipow.

"V případě recese, kdy nabídka převýší poptávku, může být trh s komoditami docela nelítostný," řekl Lipow.

Propad cen ropy nezastavily ani obavy z omezení dodávek, které umocnil začátek stávky v Norsku. Tamní zaměstnanci plošin na těžbu ropy a zemního plynu z moře požadují zvýšení mezd kvůli vysoké inflaci. Po zásahu vlády odbory večer stávku zastavily. Hrozilo, že se v Norsku do soboty sníží těžba ropy o 15 procent a těžba plynu o čtvrtinu. Vývoz plynu by se pak mohl snížit až o 56 procent.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent září 102,55 113,50
New York - NYMEX WTI srpen 99,22 108,43

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 1. října 2022

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď