Ropa vlivem nižších dodávek a příznivé statistiky zdražuje

foto Těžba ropy - ilustrační foto.

Londýn/New York - Ceny ropy se na začátku nového týdne zvyšují, k jejich růstu přispívají zejména nižší dodávky a příznivé statistické údaje. Pokračující růst cen americké ropy ale brzdí obavy z dalšího růstu počtu případů nemoci covid-19 ve Spojených státech, který by mohl snížit poptávku po pohonných hmotách.

Krátce před 17:30 SELČ vykazovala cena severomořské ropy Brent vzestup asi o 1,2 procenta na 43,30 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI si ve stejnou dobu připisovala 0,4 procenta a prodávala se zhruba za 40,83 dolaru za barel.

Za první čtyři červencové dny 15 států USA oznámilo rekordní nárůst počtu nových případů nemoci covid-19. V USA se podle výpočtu agentury Reuters už nakazily téměř tři miliony osob a kolem 130.000 lidí s nemocí zemřelo.

Nejnovější statistické údaje jsou ale příznivé. V Číně se ekonomika zotavuje a jejím kapitálovým trhům se daří lákat peníze. Maloobchodní tržby v eurozóně v květnu rekordně vzrostly a aktivita v americkém sektoru služeb v červnu prudce oživila.

Zprávy z Německa však naznačují, že oživení z pandemie bude zřejmě pomalé a bolestivé. Průmyslové zakázky vzrostly v květnu jen mírně a pětina německých firem v průzkumu uvádí, že se obává platební neschopnosti.

Pozitivní jsou i zprávy ohledně nabídky ropy. Těžba v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) klesla nejníže za desetiletí. Snižuje se také těžba ve Spojených státech, když počet vrtných plošin v provozu již devátý týden klesl.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent září 43,30 42,80
New York - NYMEX WTI srpen 40,83 40,65

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je sobota 23. ledna 2021

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď