Ropa se kvůli obavám o americké dodávky blíží šestitýdennímu maximu

foto Ilustrační foto - Ropný tanker u rafinérie Marathon v americkém státě Mississippi.

Londýn/New York - Ceny ropy se dnes díky obavám o americké dodávky blíží šestitýdennímu maximu. Obnova produkce na úroveň před úderem hurikánu Ida na Mexický záliv před dvěma týdny postupuje jen pomalu. Znepokojení vyvolává možnost, že by americký stát Texas mohl tento týden zasáhnout další hurikán.

Kolem 18:30 SELČ cena severomořské ropy Brent stoupala o 0,6 procenta na 73,38 dolaru za barel. Cena lehké americké ropy WTI ve stejnou dobu zdražovala o 0,9 procenta na 70,32 dolaru za barel.

"Dopad hurikánu Ida přetrvává déle, než trh očekával," citovala agentura Reuters analytika Nishanta Bhushana ze společnosti Rystad Energy.

Zisky si ropa připisovala i navzdory dnešní zprávě Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), že další oživení na trhu nastane až příští rok, kdy by spotřeba měla překročit stav před pandemií. Na vině je podle kartelu šíření koronavirové varianty delta.

Negativně náladu na trhu ovlivnily zprávy z Číny, která je největším odběratelem ropy na světě. Město Fu-ťien v jihovýchodní části země zavřelo kina a tělocvičny, uzavřelo výjezdy na dálnice a nařídilo obyvatelům, aby ho neopouštěli. Úřady se tak snaží bojovat s lokálním ohniskem nemoci covidu-19.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent listopad 73,38 72,92
New York - NYMEX WTI říjen 70,32 69,72

 

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 26. října 2021

Očekáváme v 17:00 13°C

Celá předpověď