Ropa přidává deset procent, trh čeká nové jednání těžařů

foto Ropné zařízení v Saúdské Arábii - ilustrační foto.

Londýn/New York - Ceny ropy na světových trzích dnes výrazně zpevňují, severomořský Brent přidával skoro deset procent a dostal se nad 38 dolarů za barel. Smazal tak část citelných ztrát z předchozího dne. Obchodníci předpokládají, že vlády připraví opatření na podporu ekonomiky a optimismus na trh vrátil i postoj Ruska, které naznačilo nová jednání s členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).

Brent, který je považován za referenční typ pro ceny dalších druhů ropy ve světě, krátce před 16:00 SEČ přidával 8,5 procenta na 37,25 USD za barel. Během dne se jeho cena vyšplhala až na 38,22 USD. Americká lehká ropa West Texas Intermediate vykazovala růst o 8,6 procenta na 33,85 USD a předtím se dostala až na 34,60 USD.

Ceny v pondělí spadly o více než 30 procent v reakci na postoj Saúdské Arábie výrazně zvýšit těžbu a citelně snížit ceny. Saúdové tím vyhlásili cenovou válku Rusku, které na schůzce OPEC a jejich spojenců minulý týden odmítlo přistoupit na návrh Rijádu snížit společně těžbu s cílem podpořit cenu suroviny. Saúdové chtějí v odvetě zaplavit trh ropou a maximalizovat svůj podíl na trhu.

"Cenové války a pandemie nejsou pro komoditní trhy ničím novým. Ale aby se oba tyto jevy objevily současně, to je něco, s čím jsme se za svou kariéru ještě nesetkali," poznamenali v poznámce klientům analytici banky RBC.

Pomoc svým ekonomikám chystá několik vlád, činí tak ale zejména kvůli dopadům šíření nového koronaviru. Razantní opatření slibuje americký prezident Donald Trump, podrobnosti ale zatím neoznámil. Jeho slova ale stačila na to, aby výrazně povzbudila akciové trhy.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent květen 37,25 34,36
New York - NYMEX WTI duben 33,83 31,13

 

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 26. května 2020

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď