Ropa oslabuje. Přibývání nakažených koronavirem ohrožuje poptávku

foto Pracovník rafinérské společnosti uzavírá potrubí s ropou. Ilustrační foto.

Londýn - Ceny ropy dnes klesají. Nárůst nově nakažených koronavirem zvyšuje obavy z toho, že se zarazí růst poptávky. Za celý týden nicméně severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI zpevnily vlivem snížení těžby a znamením oživení světové ekonomiky. Brent směřuje k týdennímu zisku kolem pěti procent.

Kolem 18:55 SELČ cena severomořské ropy Brent vykazovala pokles o 0,7 procenta na 42,84 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu odepisovala necelé jedno procento a obchodovala se za 40,26 dolaru za barel.

Spojené státy zaregistrovaly za čtvrtek více než 55.000 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce, kolik kdy jakákoliv země zaznamenala za jediný den. "Bude-li tento trend pokračovat, poptávka po ropě v regionu bude ohrožena," uvedla analytička Louise Dickson ze společnosti Rystad Energy.

Americká ekonomika v červnu vytvořila rekordních 4,8 milionu pracovních míst, což je více, než se čekalo. Vyplývá to ze čtvrteční zprávy ministerstva práce. Ovšem přibývání nově nakažených by mohl nárůst pracovních míst zabrzdit.

"Hrozí, že nejnovější nárůst nových infekcí zvrátí křehkou obnovu americké ekonomiky," konstatoval obchodník Stephen Brennock ze společnosti PVM.

Ve čtvrtek si ropa Brent i WTI připsaly přes dvě procenta vlivem zpráv o vývoji amerického pracovního trhu a poklesu amerických zásob ropy.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent září 42,84 43,14
New York - NYMEX WTI srpen 40,26 40,65

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je sobota 23. ledna 2021

Očekáváme v 3:00 2°C

Celá předpověď