Ropa kvůli vývoji na Blízkém východě zdražuje

foto Těžba ropy - ilustrační foto.

Singapur - Ceny ropy na počátku nového týdne zprvu vzrostly o více než dvě procenta a ropa Brent stoupla nad 70 dolarů za barel. Důvodem byla prohlášení ze Spojených států, Íránu a Iráku po zabití íránského generála, která zvyšují napětí na Blízkém východě. V průběhu obchodování však cena ropy většinu zisků smazala. Geopolitické pnutí na Blízkém východě zvýší cenu pohonných hmot ČR, míní analytici. Prudkého nárůstu cen se podle nich však motoristé bát nemusí.

Kolem 20:25 SEČ cena severomořské ropy Brent stoupala o 0,5 procenta na 68,93 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu připisovala 0,3 procenta na 63,26 dolaru za barel.

"Vidíme, že růst (ceny ropy) zpomaluje," konstatoval Jim Ritterbusch, prezident společnosti Ritterbusch and Associates zabývající se poradenstvím na ropném trhu. Bude podle něj třeba "důkazů, že íránská odplata skutečně dokáže narušit globální dodávku ropy".

Dnešní počáteční růst navazuje na páteční zvýšení cen ropy o více než tři procenta. Mohla za to zpráva, že američtí vojáci v noci na pátek u letiště v Bagdádu zabili velitele íránských elitních jednotek Kuds Kásema Solejmáního, kterého Washington spojuje mimo jiné s plánováním teroristických útoků proti Spojeným státům. Noční útok, který nařídil prezident Donald Trump, způsobil eskalaci napětí mezi Íránem a USA, a vyvolal na trzích zájem o bezpečnější investice.

Konflikt na Blízkém východě by také mohl ohrozit dodávky ropy. Region se na celosvětové produkci ropy podílí téměř polovinou a zhruba pětina celosvětových dodávek prochází Hormuzským průlivem.

V neděli Trump pohrozil zavedením sankcí vůči Iráku pokud se budou muset američtí vojáci stáhnout ze země. Irák je druhým největším producentem ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), Bagdád předtím vyzval Američany a další zahraniční vojáky, aby zemi opustili. Trump rovněž prohlásil, že USA se pomstí Íránu, pokud Teherán přijde s odvetnými útoky po zabití Solejmáního.

Těžba OPEC v prosinci meziměsíčně poklesla. Nigérie a Irák se více blížily stanovenému snížení a těžbu omezila také Saúdská Arábie. Vyplývá to z propočtů agentury Reuters, které vycházejí z údajů o přepravě a z informací od zdrojů z odvětví. Čtrnáct členů organizace v prosinci v průměru těžilo 29,5 milionu barelů denně, což je o 50.000 barelů denně méně než v listopadu.

Páteční zpráva amerického úřadu pro energetické informace EIA ukázala, že zásoby ropy se v uplynulém týdnu snížily nejvíce od června, protože vývoz poprvé překonal čtyři miliony barelů denně.

Špatné počasí v neděli zavřelo všechny čtyři ropné vývozní terminály na východu Libye. Zavřené zůstanou nejméně tři dny, uvedla agentura Reuters.

Analytici: Napětí v Íránu cenu benzinu v ČR zvýší, ale ne prudce

Geopolitické pnutí na Blízkém východě, způsobené především eskalací konfliktu mezi Íránem a Spojenými státy, zvýší v nejbližších týdnech cenu pohonných hmot Česku. Jednorázového a prudkého nárůstu se však motoristé obávat nemusejí. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Důvodem je podle nich růst cen ropy, způsobený děním v regionu v závěru minulého a na začátku aktuálního týdne.

"Co se týká dopadu na ceny pohonných hmot, tak s ohledem na skokový nárůst ropy Brent na začátku letošního roku lze počítat s průměrným růstem cen na čerpacích stanicích o 30 až 40 haléřů. Výrazné zdražení na čerpacích stanicích by se uskutečnilo pouze v případě, že by geopolitická rizika na Blízkém východě dále eskalovala a cena ropy Brent zamířila výrazněji nad hladinu 70 dolarů," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Ceny ropy Brent dnes ráno stoupla nad 70 dolarů za barel. Růst navázal na páteční zvýšení cen ropy o více než tři procenta. Mohla za něj zpráva, že američtí vojáci v noci na pátek u letiště v Bagdádu zabili velitele íránských elitních jednotek Kuds Kásema Solejmáního, kterého Washington spojuje mimo jiné s plánováním teroristických útoků proti Spojeným státům.

Konflikt na Blízkém východě by také mohl ohrozit dodávky ropy. Region se na celosvětové produkci ropy podílí téměř polovinou a zhruba pětina celosvětových dodávek prochází Hormuzským průlivem.

Podle nejaktuálnějších dat společnosti CCS, která ceny pohonných hmot dlouhodobě sleduje, stojí litr benzinu Natural 95 průměrně 32 korun a litr nafty 31,69 koruny. "Pokud by se cena ropy udržela mírně nad 70 dolary za barel, znamenalo by to zdražení benzinu zhruba o korunu na litr. Pohyb u cen nafty je obyčejně menší, takže by šlo o zhruba 80 haléřů," uvedl analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička. Doplnil, že přenos vyšších cen ropy do tuzemských cen benzinu a nafty je poměrně rychlý a nastane vždy v řádu několika týdnů.

Hlavní ekonom společnosti Natland Petr Bartoň ČTK dnes řekl, že světové trhy reagují spíše na zvýšení nejistoty než na skutečně zhoršené vyhlídky na dodávky ropy. "Prudkého zdražení se není třeba bát. V Česku se ceny pohnou mnohem méně než například v USA, neboť u nás zhruba 40 procent ceny tvoří fixní spotřební daň. Ostatní náklady (rafinérie, transport) se také nezmění. Současný nárůst ceny ropy o 2,5 procenta tak při ceně benzinu 32 Kč odpovídá pouze zhruba 35 haléřům na litr," dodal.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent březen 68,93 68,60
New York - NYMEX WTI únor 63,26 63,05

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 7. června 2020

Očekáváme v 13:00 20°C

Celá předpověď