Ropa kvůli obavám z nedostatečných dodávek suroviny zdražuje

foto Těžba ropy - ilustrační foto.

Londýn/New York - Ceny ropy se dnes zvyšují, výpadky v dodávkách suroviny z Libye totiž prohloubily obavy z nedostatečného zásobování trhu. Cena severomořské ropy Brent krátce před 17:00 SELČ vykazovala nárůst zhruba o 1,1 procenta na 112,97 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala téměř 0,8 procenta na 107,76 dolaru za barel.

Libyjská Národní ropná společnost (NOC) dnes varovala, že její ropná zařízení čelí "bolestivé vlně uzavírek". Už v neděli firma uvedla, že těžbu a přepravu ropy v zemi zasáhly demonstrace.

"Protože jsou globální dodávky ropy tak napjaté, i ten nejmenší výpadek pravděpodobně bude mít výrazný dopad na ceny," uvedl podle agentury Reuters analytik Jeffrey Halley ze společnosti OANDA. Analytik Satoru Jošida z makléřské firmy Rakuten Securities nicméně upozornil, že zdražování ropy brzdí obavy z poklesu poptávky v Číně, kde mají na ekonomickou aktivitu negativní dopad opatření proti šíření koronaviru.

K růstu cen ropy přispívají i návrhy na zákaz dovozu ruské ropy do Evropské unie. Ta se už v rámci sankcí zaváděných proti Rusku kvůli jeho útoku na Ukrajinu dohodla mimo jiné tom, že od srpna zcela zakáže dovoz ruského uhlí. Agentura Interfax v pátek oznámila, že těžba ropy v Rusku v první polovině dubna klesla o 7,5 procenta.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent červen 112,97 111,70
New York - NYMEX WTI květen 107,76 106,95

 

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je středa 6. července 2022

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď