Ropa je nejdražší od roku 2014, Brent je nad 88 dolary za barel

foto Těžba ropy - ilustrační foto.

Londýn/New York - Ceny ropy se čtvrtým dnem zvyšují a surovina je teď nejdražší od roku 2014. K růstu její ceny přispívá i přerušení dodávek v turecko-iráckém ropovodu v důsledku požáru, který zvýšil obavy z už tak napjatého krátkodobého výhledu dodávek, uvedla agentura Reuters.

Kolem 16:30 SEČ vykazovala severomořská ropa Brent růst téměř o jedno procento na 88,35 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si pak ve stejnou dobu připisovala 1,3 procenta a prodávala se za 86,55 dolaru za barel.

Tok v exportním ropovodu z Kirkúku, který přepravuje ropu ze severu Iráku do tureckého přístavu Ceyhan, už se obnovil. Požár v potrubí v části procházející jihotureckou provincii Kahramanmaraş způsobil výbuch. Podle zdroje agentury Reuters jej zapříčinil pád elektrického stožáru, nikoli útok. Irák je druhým největším producentem v Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC).

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) dnes zvýšila odhad poptávky po ropě na loňský a letošní rok o 200.000 barelů denně. Učinila tak proto, že globální trhy s ropou jsou podle ní napjatější, než se původně předpokládalo. Nová koronavirová varianta omikron totiž poptávku zasáhla méně, zatímco dodávky jsou kvůli omezení těžby v některých místech celkově slabší.

Představitelé kartelu OPEC agentuře Reuters řekli, že růst cen ropy může v příštích měsících kvůli sílící poptávce a omezené přepravní kapacitě pokračovat. Cena by podle nich mohla přesáhnout i 100 dolarů za barel.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent březen 88,35 87,51
New York - NYMEX WTI únor 86,55 85,43

 

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je sobota 21. května 2022

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď